אטופיק דרמטיסיס – לטפל בבעיה, ולא רק בתסמינים

אטופיק דרמטיסיס

אטופיק דרמטיסיס, הידועה בעברית בתור "אסטמה של העור", היא מבעיות העור השכיחות ביותר שיש. הבעיה עלולה לתקוף את בני אטופיק דרמטיסיסכל הגילאים ומאופיינת בכמה תסמינים שהם הכול חוץ מנעימים. למרות שהמחלה עצמה אינה נחשבת למסוכנת, היא פוגעת באדם בכמה מישורים. הפריחה מביאה לגרד המקשה מאוד על האדם, לעיתים עד לרמה של גירוד בלתי נשלט באזורי העור השונים ומחמיר בעת חשיפה לגורמים סביבתיים שונים.

כדי להפוך את התמונה למורכבת יותר, נציין שהרפואה המערבית עדיין אינה יודעת לזהות באופן מדויק את הגורמים לאטופיק דרמטיסיס, כשגם הטיפול בה מוגבל: נהוג להשתמש במשחות לטיפול מקומי, שעשויות לספק פתרון מקומי בלבד תוך שהן גורמות לעיתים לתופעות לוואי ולסיכונים בעת שימוש ממושך.

אטופיק דרמטיטיס בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית למדה לזהות מצבים של אטופיק דרמטיטיס מזה שנים, תוך שהיא מפתחת תפיסה ייחודית לגבי הבעיה. ברמה הכללית גורסת הרפואה הסינית כי רוב הבעיות שהאדם סובל מהן מקורן בהפרת האיזון בגוף, כאשר ישנו קשר הדוק בין הגוף לבין הנפש. הרפואה הסינית מניחה קשר הדוק בין איברי הגוף והמערכות הפנימיות לבין התסמינים החיצוניים המופיעים אצל האדם – על פני העור, בהקשר הנוכחי.

מחלת אטופיק דרמטיטיס, שברפואה הסינית מכונה "מחלת ארבעת קפלי הרוח", נובעת על פי התפיסה מחוסר איזון הנוצר בין יין לבין יאנג, שניים ממונחי היסוד המרכזיים העומדים בבסיס התורה. מבחינה מעשית מדובר כאן בעודף של אנרגיית היאנג, המביא לתסמינים דוגמת חום פנימי ועקב כך לגרד, פריחות עור, לחוסר שקט נפשי ולמצבים אחרים. כאשר ישנו עודף באנרגיית היאנג היא אינה תתכנס לתוך הגוף, כפי שאמור להיות במצב התקין, ותותיר עליו את הסימפטומים הלא נעימים המזוהים עם אטופיק דרמטיסיס.

איזו תכנית טיפולית מציעה הרפואה הסינית לאסטמה של העור (אטופיק דרמטיסיס)?

הרפואה הסינית מתבוננת בגוף האדם כמכלול שלם, תוך רצון ברור למצוא מענה הוליסטי הפועל בצורה חיובית על הגוף והנפש גם יחד. היא תשאף לטפל בבעיה עוד מראשיתה, באמצעות יצירת אותו איזון חיוני בגוף, ולא לחכות עד אשר התסמינים החמורים שלה מתחילים לתת את אותותיהם הפיזיים על גוף האדם.

כאשר נכנסים בעובי הקורה, אפשר להצביע על כמה טיפולים מקשת הרפואה הסינית שיכולים להתאים במיוחד לסובלים מאסטמה של העור. הראשון שבהם הוא דיקור סיני, הנעשה במקרה הזה בנקודות אשר המגע של המחט איתן עשוי ליצור השפעה מקררת ולתרום להזנת הנוזלים ולהעלאת הלחות של הגוף. הדיקור הסיני נכנס לתמונה כמעט בכל תוכנית טיפולים באטופיק דרמטיסיס ועשוי להקל בצורה משמעותית על הגרד והפריחה. כאשר מבצעים אותו באופן נכון בשלבים הראשונים של הבעיה, בכוחו החיובי להאט או אפילו לעצור לחלוטין את ההתפשטות שלה על גבי הגוף.

הרפואה הסינית תשאף תמיד לאורח חיים בריא ומאוזן ככל האפשר, כך שסביר להניח שגם במקרה של אטופיק דרמטיטיס יינתנו דגשים חשובים מבחינת תזונה נכונה, הפעילות הגופנית ופרמטרים נוספים הנוגעים לשגרת החיים של האדם. "חיזוק" התזונה באמצעות תוספי תזונה וכן צמחי מרפא הוא צעד חשוב נוסף בדרך להגשמת היעד של התמודדות יעילה עם אטופיק דרמטיטיס.

דגש חשוב אחר ברפואה הסינית הוא ההכרה בחשיבותם של הרכיבים הטבעיים, שיכולים לחולל בגוף האדם פלאים. מלבד תזונה המבוססת על כמה שיותר רכיבים טבעיים המותאמים למצב, ייתכן שייעשה שימוש בתכשירים המבוססים עליהם: משחות, סבון לחות וכן הלאה.

ברוב המקרים יעדיף המטפל ברפואה הסינית לשלב בין כמה גישות תיאורטיות או מעשיות, תוך היכרות עם היתרונות של כל אחת מהן ותוך הנחה ששילוב שכזה עשוי להפוך את הטיפול כולו ליעיל פי כמה.

דילוג לתוכן