רפואה סינית לסובלים מאסתמה – יתרונות הטיפול

אסתמה, על פי הספרות הרפואית העולמית, היא מנת חלקם של כ-7-5% מהאוכלוסייה. זוהי מחלה כרונית, המתחילה בדרך כלל בילדות ומלווה את האדם משך כל חייו. בבסיס המחלה דלקת של דרכי הנשימה, המביאה לחסימה שלהן ולתסמינים לא נעימים המופיעים בתקופות ההחמרה: קוצר נשימה, צפצופים בעת הנשימה, שיעול ועוד.

למרות שמעצם היותה של המחלה כרונית אי אפשר להעלים את האסתמה לחלוטין, יש כיום טיפולים שונים באפשרותם ניתן להפחית את דרגת החומרה של תסמיני האסתמה ולהקטין את תדירות ההתקפים. הרפואה הסינית מציעה פתרונות המיועדים למטרה זו בדיוק.

הגורמים לאסתמה לפי הרפואה הסינית

ברפואה המערבית מניחים מגוון גורמים אפשריים לאסתמה, כאשר בחלק גדול מהמקרים אין יכולת לזהות מהם הגורמים הספציפיים שהביאו לכך אצל אדם מסוים. ההתבוננות בבעיה מנקודת המבט של הרפואה הסינית היא מעט שונה, בדומה לקווי היסוד של התורה בכללותה. הרפואה הסינית מניחה שמקור רוב הבעיות בגוף האדם הוא חוסר איזון וחוסרים, הקשורים בחלק גדול מהמקרים למערכת האנרגטית של האדם. מכיוון שישנו קשר הדוק בין איברי ומערכות הגוף השונים, נדרש אבחון מקיף של הבעיה ופתרון הוליסטי שיפעל באופן חיובי על הגוף והנפש כאחד, הן פנימית והן חיצונית.

באופן ספציפי יותר, ישנם כמה גורמים עיקריים שעלולים לייצר אסתמה על פי הרפואה הסינית. ליחה, הנובעת פעמים רבות עקב חוסר איזון במערכת העיכול, תזונה לקויה או תרופות שהאדם נוטל, מסבירה אחוז גדול ממקרי האסתמה. לכך ניתן להוסיף חולשה של הריאות, שעשויה להיות כבר משלב הלידה עקב גורמים תורשתיים, בעיות בהריון, זיהומים וכן הלאה – עם זאת מצב זה נחשב לנדיר פי כמה.

ייתכן שהאסתמה נובעת במידה מסוימת מסיבות רגשיות, או לכל הפחות מושפעת מהן. בדרך כלל מצבים רגשיים אלו יאפיינו אסתמה אשר מתפתחת בגוף האדם בשלבים מאוחרים יחסית, ולא אסתמה שמתגלה אצל האדם כבר בילדות.

דרכי הטיפול באסתמה

הרפואה הסינית לא יכולה להציע פתרונות קסם לאסתמה, ובוודאי לא להעלים את המחלה לחלוטין. עם זאת, בכוחה לשפר משמעותית את מצבם של אלו הסובלים ממנה, בטווח הקצר והארוך כאחד. הרפואה הסינית מציעה טיפולים שהם "ידידותיים" פי כמה בהשוואה לחלק משיטות הטיפול ברפואה המערבית, כך שהם יכולים להתאים גם לאוכלוסיות רגישות – בעיקר ילדים אצלם מתגלה המחלה בשנים הראשונות של חייהם.

המטרה הראשונה של הטיפול ברפואה הסינית היא לחזק ולאזן את המערכת החיסונית, יסוד שעשוי להפוך את המשך ההתמודדות עם המחלה לפשוט פי כמה. את המטרה הזו אפשר להגשים באמצעות כמה שיטות טיפוליות העומדות בבסיס הרפואה הסינית. דיקור סיני בנקודות המתאימות – כלומר הנקודות בהן זוהה חוסר האיזון, או הנקודות שעשויות להניע טוב יותר את האנרגיה בגוף האדם – עשוי להקל בצורה משמעותית על התסמינים. השיפור יהיה חיובי בעיקר כאשר מרכיבים לאדם תוכנית טיפולים אישית ומתמידים לעמוד בה לאורך זמן.

התאמות תזונתיות הן חלק חשוב מאוד במלחמה של הגוף באסתמה. הטיפול באסתמה על בסיס הרפואה הסינית יכלול כמעט תמיד שינויים דרסטיים בתפריט התזונה של האדם, במטרה לאפשר למערכת החיסון ולגוף האדם להתחזק – תוך צמצום צריכת המאכלים המזיקים עד למינימום האפשרי (למשל מזון מטוגן, פירות טרופיים, מוצרי חלב וכדומה).

צמחי מרפא נפוצים מאוד להתמודדות עם אסתמה, כאשר בשלב הראשון הם עשויים למנוע את התקפי האסתמה או להפחית אותם. כאשר התסמינים כבר מופיעים, ישנם צמחים אשר כוללים אפקט מרגיע המחליש את דרגת העוצמה של התסמינים. גם כאן עיקרון ההתאמה האישית מרכזי, כאשר לכל אדם יתאים המטפל פורמולות ייעודיות של צמחי מרפא ותוספי תזונה על בסיס טבעי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

הפרעות קשב וריכוז: אלו הם טיפולי הרפואה הסינית לסובלים מבעיות קשב וריכוז

כאבי גרון: טיפולי הרפואה הסינית ישימו סוף לכאבי הגרון של הילדים ויעניקו טיפול מונע

פסוריאזיס: מכלול רחב של פתרונות מבית הרפואה הסינית לדלקת כרונית התקפית

קשיי נשימה: עם טיפולים מבית רפואה סינית אפשר להתחיל לנשום לרווחה

דילוג לתוכן