אקנה – כך הרפואה הסינית מטפלת בפצעי בגרות

אקנה

פצעי אקנה, הידועים גם בתור "פצעי בגרות", הם מבעיות העור הנפוצות והידועות לשמצה. פצעים אלו, שבניגוד מסוים לשמם עלוליםאקנה להופיע בכל גיל, הם בבחינת פגע אסתטי ועלולים להותיר את חותמם גם שנים – במיוחד כאשר נמנעים מטיפול בבעיה או עושים זאת בצורה שאינה נכונה. באמצעות הרפואה הסינית, עם זאת, ניתן למצוא את המקור לפצעי האקנה ולטפל בהם בצורה יעילה במיוחד.

זיהוי מקור האקנה תחילה

רפואה סינית היא גישה הוליסטית, אשר רואה את גוף האדם כמכלול אחד וגורסת שמצבים בריאותיים וגופניים שונים מקורם בחוסר איזון באנרגיית החיים, הצ'י. לכך ניתן להוסיף התייחסות למונחים דוגמת יין ויאנג (כוחות מנוגדים אך משלימים), תיאוריית חמשת האלמנטים ועוד.

האבחנה הזו חשובה, מכיוון שהיא מסבירה כיצד נראים פצעי האקנה בראי הרפואה הסינית. מבחינה פיזיולוגית, הפצעים נוצרים עקב היחסמות של זקיקי העור על ידי שמן או חלב. תנאים אלו מהווים כר פורה עבור התפתחות חיידקים ושמרים, היוצרים דלקת בעור ובהמשך לכך את פצעי האקנה.

הגישה הסינית, עם זאת, טוענת שהבעיה המביאה לאקנה מלכתחילה עמוקה הרבה יותר. על פי הגישה הריאות והמעיים הם ששולטים בעור, ולכן יש לטפל בבעיות הקשורות אליהם על מנת לקבל את התוצאות להן מצפים. באמצעות ניקוי יסודי של איברים אלו ואחרים ניתן לטפל בבעיה באופן שורשי ולראות את התוצאות על פני השטח, כלומר, על גבי העור.

על פי הרפואה הסינית גם חום בדם עלול להביא לאקנה ולבעיות עור אחרות. תקיעות האנרגיה (סטגנציה), אשר מקורה לרוב בבעיות רגשיות, היא שעלולה לגרום להופעתם של הפצעים, לרוב בסמוך לאף, הפה או הגבות. גורם סיכון נוסף לפי הגישה הוא הרעלת חום, הנובעת משילוב של רעלנים חיצוניים עם חום בקיבה ובריאות. הרעלת חום עלולה להביא להופעת נגעים מודלקים, לעתים בעירוב של החזה והגב העליון.

רפרטואר הטיפולים מבית הרפואה סינית המתאימים לאקנה

השאלה שצריכה להישאל במצב הזה היא אילו טיפולים, מ"ארגז הכלים" הרחב יחסית של הרפואה הסינית, עשויים לבצע את התמורות שתוארו מעלה המסייעות לאקנה. למרות שאקנה היא בעיה בעלת ביטוי חיצוני מובהק, הטיפול כמעט בכל המקרים הוא פנימי. זאת ועוד, ברוב המקרים יחליט בעל המקצוע על שילוב בין מספר גישות או טיפולים, כדי שניתן יהיה ליהנות מהמעלות של כל אחד מהם. טיפול משולב עשוי להיות יעיל פי כמה בהתמודדות עם פצעי אקנה ולקצר משמעותית את משך הטיפול הדרוש עד לפתרון הבעיה.

זה מתחיל עם שינויים תזונתיים, לרבות תוספים יומיים שעשויים לשפר את המצב. במקרה הזה מדובר בעיקר בצריכה מוגברת של אבץ, ויטמין A וויטמין B6. ניתן לצרוך אותם דרך התזונה שלנו, אבל בחלק גדול מהמקרים תוספי התזונה הם שיעשו את ההבדל מכיוון שהם עשויים להבטיח ספיגה משופרת ויעילה יותר של הרכיבים בגוף האדם.

טיפול במגוון צמחי מרפא עשוי לשפר משמעותית את מצבם של אלו הסובלים מאקנה. בין הצמחים אשר התגלה להם אפקט חיובי על העור בכלל ובעיות אקנה בפרט ניתן להזכיר שמות דוגמת ריבס, אנג'ליקה או סיילר. מכיוון שבצמחי מרפא חשובה מאוד ההתאמה האישית למאפייני האדם ולחומרת הבעיה שהוא סובל ממנה, המטפל ברפואה הסינית אמור לאבחן את המצב ולהתאים למטופל הרכב ספציפי ומינון מוגדר של צמחי מרפא.

טיפולים אחרים שיכולים להיות רלוונטיים לבעיה של פצעי האקנה הם שיאצו, דיקור סיני (עם דגש על אזורים דוגמת הראות או המערכת האנדוקרינית), פורמולה ייעודית למריחה על גבי האזור הנגוע ועוד. מומלץ לבצע אבחון מקיף, לבחינת ממדי והיקפי הבעיה. תוכנית הטיפולים תיבנה על פי תוצאות האבחון.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

פסוריאזיס: מכלול רחב של פתרונות מבית הרפואה הסינית לדלקת כרונית התקפית

דילוג לתוכן