בעיות גדילה? – לגדול עם טיפולים מבית הרפואה הסינית

בעיות גדילה

כל הורה מתבונן בילד שלו בשמחה ובגאווה רבה, אבל גם בלא מעט חשש. דאגה עיקרית של ההורה הממוצע (ויש שיגידו, כל הורה)בעיות גדילה היא שהילד שלו לא יתפתח בצורה נאותה. בעיות גדילה הן נפוצות בכל קנה מידה, וההורה ירצה בוודאי לדעת מה ניתן לעשות כדי להתגבר עליהן כשהן מופיעות – ובכך להדביק את הפער. הרפואה הסינית מציעה פתרונות שונים שעשויים לסייע לילדים הסובלים מבעיות גדילה, כפי שנראה לכם במאמר הנוכחי.

 

ממה נובעות בעיות גדילה על פי הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית רואה את רוב הבעיות שהאדם סובל מהן כתוצאה של חוסר איזון מסוים, כאשר הפן האנרגטי מקבל כאן תפקיד מרכזי. הרפואה הסינית גורסת שחוזר איזון אנרגטי עלול להסביר במידה רבה בעיות גדילה, כאשר סוג הבעיה והיקפה נקבעים על פי מיקום חוסר האיזון והאלמנט הקשור.

בעוד שחלק מהבעיות קשורות לחוסר איזון של אנרגיית הצ'י או היין והיאנג, במקרים רבים ה"אשמים" העיקריים הם חמשת היסודות הקיימים בטבע (אש, אדמה, עץ, מתכת ומים) אשר כל אחד מהם משפיע על איברים, פתולוגיות ומערכות שונות בגוף. חוסר איזון באחד מהאלמנטים האלה מסביר בהתאם לתפיסה חלק גדול מבעיות הגדילה, במיוחד כאשר מדובר בחוסר איזון באלמנט האדמה. יסוד זה מבטא באופן טבעי מונחים דוגמת מרכז, בטיחות ומשפחה, כאשר על פי התפיסה חוסר איזון באלמנט האדמה עלול לפגוע בהתפתחות הילד.

מכיוון שיסוד האדמה מושפע מהמשפחה, כאמור, עשויה להיות לו השפעה על קצב הגדילה של הילדים. ההנחה היא שהאופן בו המשפחה מתנהלת (היחסים בין בני המשפחה, המרות של ההורים) עלול להשפיע על אופן הגדילה של הילד. לכאורה הרעיון של נסיבות חיצוניות המשפיעות במידה כה הדוקה על ההתפתחות הפנימית נראה מורכב, אבל המציאות מוכיחה פעם אחר פעם שהקשר הזה יכול להיות קיים בהחלט.

לשיטת הרפואה הסינית תזונה מעודדת אנרגיה וצמיחה

ההורה חייב לשים לב אל תזונת הילד ולעקוב אחר מה שהילד מכניס לפיו (לאחר השלב בו הוא ניזון מחלב אם או מתחליפי חלב, כמובן). למרות שלבעיות גדילה יש בחלק גדול מהמקרים בסיס תורשתי וגורמים שלא בהכרח ברורים, ההנחה העומדת בבסיס הרפואה הסינית היא שלתזונה יכול להיות חלק גדול בכך. לא רק ברכיבים התזונתיים שנכנסים לגוף ומבטיחים שהכמויות בו תהיינה תקינות, אלא גם האופן בו המזון משפיע על הילד במונחים דוגמת טמפרטורה או לחות.

החלוקה העיקרית בהקשר הזה היא למזונות המעודדים אנרגיה טהורה (Qi) ולעומתם מזונות המעודדים טעם עשיר (Wei), כאשר ילד הסובל מבעיות גדילה צריך לאכול מזונות משני סוגים – עם יתרון קל למזונות מהסוג הראשון. כך הוא יוכל להגדיל את הסיכויים לאיזון אנרגטי עבורו ולשחרור האנרגיה החסומה, צעדי מפתח בדרך להתמודדות אפשרית על בעיית הגדילה.

כתוצאה מכך הדגש הוא על יצירת תפריט תזונתי בריא ומאוזן, המתוגבר בתוספי תזונה טבעיים  בשילוב צמחי מרפא מבין הרפרטואר הרחב של הרפואה הסינית. בין המזונות המשמשים לפתרון בעיית הגדילה ניתן למנות מאכלים המחזקים את פעילותה של מערכת העיכול, מסייעים בבנייתן של רקמות הגוף ומעודדים באופן ממוקד יותר את תהליך הגדילה ("מזונות על").

טיפול בהתאמה האישית

המטפל מתאים לכל ילד את הפורמולות האידיאליות עבורו בהתאם לתוצאות האבחון שעבר, לבעיית הגדילה הספציפית, לביטויים הנוכחיים שלה וכן הלאה. דגש נוסף הוא על האופן בו המזון מוכן ומעובד, עקב ההנחה שצפויה להיות לכך השפעה משמעותית מבחינה אנרגטית על הילד.

מלבד המזון, הטיפול יכול להיעשות בכלים האחרים שמציעה הרפואה הסינית: דיקור סיני, טווינא, כוסות רוח, גואה-שה ואחרים. הכול נקבע על פי תוצאות האבחון והדפוסים שהתגלו בו, כאשר שילוב בין כמה טיפולים הוא יעיל בחלק גדול מהמקרים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

כאבי גרון: טיפולי הרפואה הסינית ישימו סוף לכאבי הגרון של הילדים ויעניקו טיפול מונע

דילוג לתוכן