כך תתמודדו עם בעיות חניכיים בזריזות

כך תתמודדו עם בעיות חניכיים בזריזות
בעיות חניכיים יכולות לנבוע מסיבות שונות כשלעיתים מדובר בהתעלמות מהן והיגיינה לקויה. הבעיה משפיעה על אנשים רבים מדי והיא יכולה להוביל לבעיות שיניים חמורות, כאבים, מחלות חניכיים שמשפיעות בסופו של דבר גם על הבריאות הכללית.

מעבר לכך שבעיות חניכיים כואבות הן יכולות להתפתח למחלות שמובילות בסופו של דבר למראה אסתטי לקוי. כדי להבטיח מראה של חיוך רחב ובריא יצרנו את המדריך שיעזור לכם להתמודד עם בעיות חניכיים בזריזות.

הבנת בעיות חניכים וחשיבות המניעה

החניכיים הן הבסיס לבריאות הפה שלנו. הן ממלאות תפקיד משמעותי בתמיכה בשניים שלנו והן רגישות למגוון בעיות בנגרמות בעיקר בשל הצטברות פלאק המובילה לדלקת חניכיים. במידה והדלקת לא מטופלת היא יכולה להחמיר במידת הכאב ולהפוך למסובכת יותר מבחינת הטיפול. לכן הדבר הטוב ביותר הוא לטפל בכל כאב, נפיחות חניכיים ואדמומיות בהקדם האפשרי.

בכל הנוגע לחניכיים, מניעה עדיפה על ריפוי וכאן שמירה על היגיינת הפה היא אבן יסוד בכל הנוגע למניעת בעיות. הדבר כולל צחצוח יומי, שימוש בחוט דנטלי ובמי פה מתאימים (עם חומר אנטי-בקטריאלי). בנוסף לכך תזונה נכונה, הפחתת צריכת סוכרים והימנעות מצריכת טבק על כל סוגיו, יכולים גם כן להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות חניכיים.

טיפול בבעיות החניכיים

הדרך הראשונה להתמודד עם בעיות חניכיים היא לגשת לטיפול וממש לא להתעלם מהן. הכאב אולי ירגיש נסבל יותר בתקופות מסוימות או לאחר נטילת משכך כאבים סטנדרטי אך אין זה אומר שאין בעיה. לכן הדבר החשוב ביותר הוא לא להתעלם מהבעיה, לבדוק אותה מול רופא שיניים ולקבוע את פרוטוקול הטיפול הנכון ביותר לאותו הרגע.

ניקוי מקצועי

ישנם מקרים בהם כל מה שצריך הוא ניקוי שיניים איכותי כדי לטפל בבעיות החניכיים. אם אין פגיעה עמוקה והטיפול התחיל כבר עם הופעת הסימנים הראשונים שמצביעים על בעיה, יתכן שכל שיהיה צורך הוא לבצע הסרה של רובד האבנית, רובד שלא יורד גם בצחצוח שיניים מוקפד. כמובן, רצוי להגיע לבדיקת מנע אחת לשישה עד שניים עשר חודשים כדי לבצע ניקוי עוד לפני הכאב.

הקלה זמנית

אין שום מניעה להקל על הכאב באופן זמני וזאת בהנחה שאין הכוונה להתעלם מבריאות החניכיים. הקלה זמנית יכולה להיות דרך משככי כאבים ללא רשם רופא, שטיפת הפה עם תמיסת מי מלח, שימוש בשמנים אתריים כמו שמן עץ התה. כל זאת עד לבדיקה המקצועית יותר אצל רופא השיניים שיחליט כיצד לבצע את הטיפול בצורה המיטבית.

טיפולים ממוקדים לבעיות חניכיים

טיפולים ממוקדים יתבצעו בהתאם לחומרה של המצב כשייתכן ויהיה צורך בטיפולים ״קלים״ כמו נטילת אנטיביוטיקה בלבד ויתכן ויהיה צורך בפעולות יותר התערבותיות. בין היתר יתכן ויהיה צורך בטיפול אבנית והקצעת שורשים. במקרה של נסיגת חניכיים יתכן שיהיה צורך בביצוע השתלת חניכיים הכוללת לקיחת רקמה מחלק אחר של הפה כדי לכסות את שורש השן החשוף.

דילוג לתוכן