רפואה סינית לטיפול בבעיות פוריות

צמחי מרפא

לא מעט גברים ונשים סובלים מבעיות פוריות, והם מגלים זאת בדרך כלל בשלב הכניסה להריון. בעיות אלה יוצרות תסכול רב בקרב כל המעורבים, ולו מכיוון שהן פוגעות באחת המטרות הטבעיות של מהלך החיים: להקים משפחה. ניתן למצוא בעיות פוריות מורכבות יותר או פחות, אבל השורה התחתונה היא שחייבים למצוא להן פתרון יעיל.

הרפואה הסינית מעניקה תשומת לב רבה לבעיות הפוריות, ולו מכיוון שפוריות על פי התפיסה הוא אחד הכוחות המרכזיים המניעים את הטבע. הטיפול בבעיה נעשה בניסיון להבין את הבסיס התאורטי להן ולספק פתרונות שעשויים לשנות עולמות מבחינתן של הנפשות הפועלות.

מהם הגורמים לבעיות פוריות?

לבעיות פוריות, למרבה הצער, ניתן למצוא אלף ואחד גורמים. ברפואה המערבית יצביעו למשל על בעיות גנטיות ומבניות, מחלות שהאישה או הגבר סובלים מהן, פגיעות גופניות נקודתיות ועוד. הרפואה הסינית לא שוללת את האבחונים האלה ובוודאי שלא מוציאה מכלל אפשרות פגיעה באיברי הרבייה, אך עם זאת מתבוננת בבעיות הפוריות בצורה מקיפה ומעט שונה. ההנחה היא שגוף האדם חייב לתפקד בצורה נאותה ומאוזנת כדי שהפוריות תהיה תקינה. הפריון הוא חלק מתפקוד הגוף הכולל, וכך גם איברי הרבייה שבהיעדר תפקוד תקין של הגוף הופכים ל"חלולים".

הרפואה הסינית באה לאבחן באופן מקיף והוליסטי את מצב הגוף, תוך הנחה שישנם קשרים הדוקים בגוף האדם בין המערכות והאיברים השונים, כמו גם בין הפנים לבין החוץ. סיבה עיקרית לבעיות רבות היא חוסר איזון חוסרים הקיימים בגוף, לא רק ברמת הרכיבים המדידים אלא גם במונחים של אנרגיה, דם (שמקבל משמעות שונה מזו שברפואה המערבית) ועוד. האבחון ברפואה הסינית – הנעשה לרוב באמצעות שילוב של תשאול המטופל, אבחנת לשון ואבחנת דופק – בא לבדוק את זרימת ורמת האנרגיה והדם בגוף, איכותם של הרכיבים השונים וכן הלאה.

בהתאם לממצאי האבחון מתגלות בעיות שורשיות שונות שעשויות להסביר באופן מספק את הכשלים בפוריות האלה. הכליות הן אשמות מרכזיות בחלק גדול מהבעיות, כאשר לפי הרפואה הסינית תפקידיהן כוללים אחריות על ייצור הביציות והזרע ועל פעילות הגוף ההורמונלית. חוסר הפוריות עלול בהמשך לכך להיגרם ממצב של חוסר דם, מבעיות בזרימת הדם בגוף (בעיקר ברחם אצל נשים), מהצטברות לחות בגוף, מבעיות בזרימת האנרגיה לאיברי הרבייה בגוף וכן הלאה.

טיפול בבעיות פוריות

לאחר שמבינים את הבסיס התאורטי הכללי לבעיות פוריות על פי הרפואה הסינית ואת שיטת האבחון, מגיעים לשורה התחתונה: הפתרונות המוצעים לבעיות פוריות ברפואה הסינית. מכיוון שמדובר בתחום רחב, ועל רקע העובדה שיש שוני עצום בין כל אדם ובין הבעיות השונות, אי אפשר לספק מראש תשובה חד משמעית לשאלת הפתרונות. עם זאת, ברוב המקרים הדגש הוא על בניית תוכנית טיפולים מקיפה והתמדה בה לאורך זמן.

כמעט כל טיפול מהקשת הרחבה של הרפואה הסינית עשוי להיות רלוונטי במצב הדברים הזה. דיקור סיני עשוי לטפל בערוצי האנרגיה בגוף, אשר חלקם הגדול ממוקם בסמוך לאיברי הגוף העיקריים המשפיעים על פוריות האדם. הדיקור יכול לכן להניע את האנרגיה התקועה, לפתוח את החסימות ולתרום לאיזון הגוף. טיפולי מגע מקשת הרפואה הסינית, דוגמת טווינא או טיפול בכוסות רוח, עשויים אף הם לשפר את תסמיני בעיות הפוריות ולהגדיל בחלק מהמקרים את הסיכויים להתגברות עליהן.

הדגשים התזונתיים עומדים בליבת הרפואה הסינית, יחד עם הנחיות כלליות יותר לשיפור אורח החיים. צפוי שלאדם הסובל מבעיות פוריות יותאם תפריט תזונתי עליו לעמוד בו, כשבחלק גדול מהמקרים מוחלט להכניס לתמונה גם תוספי תזונה טבעיים וצמחי מרפא. פורמולות אלה עשויות לשפר את איכויות איברי ורכיבי הרבייה, להסדיר את המחזור אצל נשים וכן הלאה.

חשוב מאוד

במידה והתחלתם טיפולי פוריות אצל רופא מומחה, חשוב מאוד לבדוק איתו או איתה כי מותר ורצוי להיעזר בשירותיה הנהדרים של הרפואה הסינית אשר יכולה רק לתרום לתהליך ולא להזיק לו, אך כאמור – כל מקרה לגופו ויש לקבל אישור לפני התחלת טיפול.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

אימפוטנציה: לא חייבים להשלים עם זה, לרפואה הסינית יש טיפולים יעילים לאין אונות

הרפס – טיפולים מבית הרפואה הסינית להקלה על תסמיני הרפס

דילוג לתוכן