גניקולוגיה – כיצד הרפואה הסינית עוזרת לנשים עם בעיות שונות?

גואה-שה

גניקולוגיה הוא התחום הרפואי המתמקד במערכת הרבייה של הנשים, יש שיגידו ברפואת נשים באופן כללי. תחת המטריה הרחבה של הגניקולוגיה ניתן למצוא שורה ארוכה של מצבים שהם למרבה הצער נפוצים, דוגמת מחלות של איברי הרבייה הנשים ומחלות מין, אי פיריון, מצבים הקשורים להריון וללידה, כאבים בעת קיום יחסי מין ועוד. מכאן שמדובר בבעיות שעלולות להיות חמורות ולהשפיע לרעה על כל אישה הסובלת מהם.

זיהוי הבעיות וטיפול בהן הופך בתנאים האלה לצורך הכרחי. הרפואה הסינית מציעה מגוון פתרונות שאפשר לקחת בחשבון בדרך להתמודדות עם המצבים הגניקולוגיים המורכבים.

אבחון שורש הבעיה

טיפול בבעיות שונות בראי הרפואה הסינית מתחיל קודם כל מאבחון שלה, הנעשה בצורה שונה מזו שאנחנו מכירים ברפואה המערבית הקונבנציונלית. הרפואה הסינית אינה שוללת כמובן את האבחונים הנעשים בשיטות המתקדמות הידועות כיום, למשל צילומי רנטגן או אולטרה סאונד שמספקים לעיתים תמונה ברורה לגבי היקפי הבעיה. תוצאות הבדיקות בהחלט משתלבות לא פעם באבחון הכולל הנעשה על בסיס הרפואה הסינית.

לצד זה, מציעה הרפואה הסינית התבוננות מעט שונה על בעיות גינקולוגיות. היא מניחה שמקור רוב הבעיות הפוקדות את האדם, כולל במישור הגניקולוגי, נובעות מחוסר איזון הקיים בגוף – כאשר "אשמה" עיקרית בכך היא האנרגיה שאמורה לנוע בחופשיות בתוך הגוף. לכן שואפת הרפואה הסינית לברר את המקור לחוסר האיזון ולחוסרים השונים, שעלולים להשפיע באופן דרסטי על שלל איברים ומערכות בגוף האדם. הרפואה הסינית רואה את גוף האדם כמכלול שלם בעל השפעה הדדית, כך שהפתרון המוצע בשלבים הבאים של הטיפול יהיה הוליסטי ורחב היקף במהותו.

באמצעות הרפואה הסינית אפשר לקבל תשובה לשאלות הרבות העולות ביחס למצבה של האישה, בין אם תפקוד המערכת הגינקולוגית שלה באופן ישיר ובין אם בצורה עקיפה: מצבים ומחלות המשפיעים בין היתר על המערכת. האבחון ברפואה הסינית נעשה בדרך כלל בשילוב בין אבחנת לשון לאבחנת דופק, שיטות המצריכות מומחיות גבוהה על מנת שניתן יהיה להסיק מהן רבות על בעיות קצרות וארוכות טווח בגוף האדם.

איך מטפלים בבעיה?

האבחון ברפואה הסינית הוא רק נקודת ההתחלה, שתאפשר התאמת תוכנית טיפולים לאדם הספציפי בשלב הבא. אי אפשר לספק מראש תשובה חד משמעית לגבי אופן הטיפול הדרוש, מכיוון שלכל מקרה יש חוקים משלו. בנוסף לכך הדגש ברוב המקרים הוא על שילוב בין כמה אופני טיפול, לעיתים ברמה של בניית תוכנית טיפולים ארוכת טווח.

מטרת הטיפול משתנה בכל אחד מהמקרים. הרפואה הסינית לא תוכל לפתור בעיות גינקולוגיות מורכבות הנובעות למשל מכשלים במבנה האנטומי של האישה, אבל בהחלט להקל על התסמינים הנגרמים מהן. הטיפול היסודי בבעיה עשוי לשפר את המצב עבור האישה ולהגדיל את הסיכויים לתפקוד תקין יותר שלה מבחינה גינקולוגית, אולם בחלק גדול מהמקרים ההתמקדות כאמור היא בסימפטומים.

כל טיפול עשוי להיות רלוונטי ולעזור בהתמודדות

רבים מהטיפולים המזוהים עם הרפואה הסינית כמכלול יכולים להיות רלוונטיים גם במקרה של בעיות גניקולוגיות, לרבות דיקור סיני, טווינא, טיפול בכוסות רוח, גואה-שה ואחרים. כמעט בכל המצבים יכלול הטיפול מתן דגשים לגבי שינוי באורח החיים. גם אם הבעיה הנגיקולוגית אינה נובעת בהכרח מאורח חיים לקוי, ההנחה היא שבאמצעות דגשים חשובים לגבי התפריט התזונתי או הפעילות הגופנית אפשר להביא לשיפור משמעותי במצבה של האישה.

הטיפול על בסיס הרפואה הסינית צפוי שיכלול יצירת תפריט תזונתי המותאם לאישה, על פי מצבה, הבעיה שהיא סובלת ממנה והתסמינים הספציפיים, כאשר הכנסה לתמונה של תוספי תזונה טבעיים ושל צמחי מרפא היא בהחלט בגדר אפשרות נפוצה.

חשוב מאוד לזכור

לרפואה הסינית יש יתרונות עצומים ויכולה לשפר פלאים את מצבן הבריאותי של נשים רבות, אך יש להיוועץ טרם הכניסה לטיפול עם רופא נשים מוסמך שיאשר קבלת טיפול משלים בהתאם למצבך.

לא תמיד טיפול מסוים – אם זה דיקור סיני, טויינא או נטילת צמחי מרפא יתאים למצבך הרפואי הנוכחי ולכן חשיבות הפנייה לטיפול מערבי הוא קודם לכל.

 

אולי יעניין אותך לקרוא:

אקנה – טיפול הוליסטי מבית הרפואה הסינית שיחזיר את האור לפנים

שחלות פוליציסטיות: כך הרפואה הסינית משפרת את התפקוד ההורמונלי והמטבולי

דילוג לתוכן