דיקור סיני – על סגולות הטיפול במחטים

דיקור סיני
שיטת הדיקור הסיני צברה פופולריות רבה בשנים האחרונות, ולא בכדי. לא רק מטפלים אלטרנטיביים מציעים אותה - גם הרפואה הקונבנציונלית אימצה אותה לחיקה ומודה שדיקור סיני יכול לעבוד ולעזור במצבים רפואיים שונים. אז מהם היתרונות השונים של הדיקור הסיני ולמי שיטה זו יכולה להתאים?

ההיסטוריה של הדיקור הסיני (או "אקופנקטקורה") מתחילה לפני למעלה מ-2,500 שנה, וייתכן שגם הרבה קודם לכן. מאז עברו אלפי שנים, ויותר ויותר אנשים הבינו כי הדיקור הסיני הוא בעל תמורות רבות. ביכולתו של הדיקור לסייע לנו בהתמודדות עם מצבים רפואיים שונים, לשכך כאבים ולהחזיר את הגוף – וגם הנפש – לתפקוד אופטימלי.

קווי היסוד של הדיקור הסיני

העיקרון המרכזי של דיקור סיני, כפי שבוודאי אפשר להסיק משמו, הוא דקירת המטופל בסיכות דקיקות. המיקום של הדקירה הוא במידה רבה הפרמטר המרכזי ביותר בדרך להצלחה, כאשר לא בהכרח הוא יתבצע באיבר בו מופיעים הכאבים או הבעיות האחרות. הסיבה היא שהרפואה הסינית מעניקה חשיבות לקשרים שבין איברים שונים ומערכות הגוף, עם השפעה הדדית הדוקה. מכאן נובע שהדיקור יכול להתבצע באזורים בהם נמצאה על פי האבחון בעיה.

הרפואה הסינית, בהמשך לכך, תטעון שרוב הבעיות המופיעות בגוף האדם נובעות ממצבים של חוסר איזון. חוסר האיזון עלול להיות באנרגיית הצ'י בדם (שהוא בעל משמעות שונה ממה שאנחנו מכירים), ביין או ביאנג וכן הלאה. הדיקור עשוי לשחרר את מה שדורש שחרור ובכך לאפשר לאנרגיה ולרכיבים האחרים לזרום בגוף האדם בצורה נאותה.

הכול מתחיל באבחון

דיקור סיני חייב להתבצע רק לאחר שהמטפל לומד את המקרה שעומד מולו ומבין מהם דפוסי הבעיה השורשית. מבחינה מעשית נקודת ההתחלה של הטיפול היא אבחון, אשר בהתאם לרזי הרפואה הסינית מבוסס על אבחנת לשון ואבחנת פעימות הלב.

קצרה היריעה מלהסביר כאן על האופן בו האבחון מתבצע – נושא שהקדשנו לו מאמר נפרד באתר – אבל השורה התחתונה היא שבכוחו לאתר בעיות קצרות או ארוכות טווח שהאדם סובל מהן, ובעיקר את מקור הבעיה בגוף. בהתאם לחסמים שמתגלים יתבצע הדיקור במטרה לפתוח את החסימה ובכך לאפשר זרימה אנרגטית חופשית.

באיזה מצבים כדאי להיעזר בדיקור סיני?

דיקור מומלץ למגוון מצבים. כאבים כרוניים, מחלות עונתיות, בעיות פוריות ומצבי סטרס – כל אדם שסובל מאלה יכול להרוויח רבות מדיקור. גם במידה ואינכם סובלים מבעיה רפואית, דיקור יכול לעזור לכם להירגע ולהגיע לאיזון.

שיטה זו מתאימה גם לילדים וגם למבוגרים, לכן אין הגבלת גיל.

מומלץ להתייעץ עם מדקר מוסמך בכדי לבחון את דרך הטיפול הנכונה למצבכם.

שלבי ביצוע הדיקור

אישה שמקבלת טיפול בדיקור סיני

בוודאי תשמחו לשמוע שדיקור סיני לא אמור להיות כרוך בכאבים, גם אם תחושת עקצוץ רגעית במהלך הטיפול היא אפשרית. משך הזמן של טיפול ספציפי עשוי לנוע בין כ- 10-40 דקות, כאשר בחלק גדול מהמקרים מוחלט מראש על סדרה בת כמה טיפולים. כך למשל מצבים אקוטיים או חמורים במיוחד אי אפשר לפתור באמצעות טיפול דיקור אחד, יעיל ככל שיהיה, כך שסבלנות היא אחת ממילות המפתח. ברוב המקרים מומלץ להרכיב כמה טיפולים לפחות כדי ליהנות מתוצאות משביעות רצון, שאף יכולות להישמר לאורך זמן.

הטיפול בהחלט עשוי להתאים לאוכלוסיות רגישות יותר, דוגמת ילדים או אנשים מבוגרים. זהו יתרון משמעותי על רקע העובדה שחלק גדול מהטיפולים המוצעים, הן ברפואה הקונבנציונלית והן בזו האלטרנטיבית, פחות מתאימות לאוכלוסיות מהסוג הזה.

שאלת הביסוס המחקרי

הרפואה המשלימה בכלל, והרפואה הסינית בפרט, זוכות לביקורות מפעם לפעם על היעדר הביסוס המדעי של חלק מהן. זו הייתה התמונה גם בכל הנוגע לדיקור סיני במשך שנים, עד שיש הגדירו אותו כטיפול פלצבו שאינו כולל השפעה ממשית על הגוף (גם אם האדם כן עשוי לחוש בכך). בהקשר הזה הופיעו כמה מחקרים שהראו למשל שבקבוצת מטופלים, לא נמצאה משמעות סטטיסטית להשפעת הטיפול בדיקור סיני בהשוואה לטיפול דמה.

במהלך השנים נערכו יותר ויותר מחקרים שדווקא כן הצביעו על יעילותו של הדיקור הסיני במגוון רחב של תרחישים, גם אם ברור שמדובר עדיין בתחום הדורש מחקר נוסף. הבעיה היא שהמחקרים יכולים מראש להתמקד רק בשאלות דוגמת הצלחת הטיפול, עבור אוכלוסיות ספציפיות, ולא לרדת לשורשו: הסיבה היא שאת התאוריה העומדת בבסיס הרפואה הסינית אי אפשר להדגים או להוכיח במונחים מדעיים.

יתרונות הדיקור הסיני – למה כדאי לבחור בדיקור סיני?

לשיטת דיקור סיני יתרונות רבים. קודם כל, מדובר בדרך מוכחת להקל על מספר מצבים פיזיים ונפשיים שונים. דיקור מאוד יעיל במקרים של חרדות, דיכאון ולחצים שונים, ומאפשר להירגע ולהשתחרר. דיקור יכול להתאים גם בעת כאבי שרירים – בין אם זה ברגליים, בגב או בידיים. אנשים שסובלים מכאבי ראש כרוניים ומיגרנות נעזרים בדיקור בשביל להקל על הסימפטומים או למנוע אותם מלכתחילה. דיקור אף ידוע כמחזק מערכת חיסונית וכפותר בעיות פוריות שונות, אצל גברים ונשים כאחד.

יתרון נוסף של דיקור הוא שמאחר וזאת שיטה אלטרנטיבית, היא אינה מתנגשת עם טיפולים רפואיים קונבנציונליים אחרים. לכן ניתן לשלב אותה עם כדורים, טיפולי פיזיותרפיה ועוד. דבר זה מייצר מערכת תמיכה חזקה ונרחבת למטופל ועוזר לו.

שאלות נפוצות

מהו דיקור סיני?

דיקור סיני הוא שיטת טיפול שבה דוקרים אזורים שונים בגוף באמצעות מחטים דקיקות, וזאת בשביל להביא את האדם לאיזון. שיטה זו קיימת כבר יותר מאלפיים שנה ויש לה מקורות היסטוריים במזרח. כל נקודה בגוף שלנו אחראית על תחום אחר ודיקור מאפשר לשחרר, לייצר זרימה של האנרגיות והדם בגוף, להקל על כאבים בשרירים ובעצבים ועוד. המחטים עצמן אינן כואבות אך הן כן עלולות ליצור אי נוחות מסוימת, ולכן חשוב להיות בתקשורת פתוחה עם המטפל שלכם.

דילוג לתוכן