דלקת עיניים ושעורה – כיצד ניתן לטפל ולמנוע באמצעות הרפואה הסינית

דלקת עיניים - שעורה בעין
כמעט כל אדם צפוי שיסבול מפעם לפעם מדלקת עיניים, כאשר יש אנשים אצלם הבעיה שכיחה או חמורה שבעתיים. קיימים כיום סוגים שונים של דלקות עיניים, למשל שעורה חריפה, דלקת עפעפיים או דלקת הלחמי, כאשר דרגות החומרה אינן קבועות.

כך או כך, התסמינים הפוטנציאליים של דלקת עיניים הם הכול חוץ מנעימים, כאשר בין השאר ניתן להצביע על כאבים עזים, אודם, הפרשות, גרד, נפיחות ואף פגיעה בראייה. בהיעדר טיפול הולם, עלולים להיגרם סיבוכים אשר בכוחם השלילי להשפיע על מערכות אחרות בגוף.

איזו חשיבות מייחסת ברפואה הסינית לעיניים?

עוד לפני שמתחילים לדבר על הטיפולים הנקודתיים בבעיות ובדלקות עיניים, כדאי לעצור ולהתמקד בעובדה שמדובר באיבר בעל חשיבות מכרעת במיוחד על פי תורת הרפואה הסינית. העיניים הן מראה של הנפש, מאפשרות להבחין בפחדים, ברגשות ובעיקר – בנשמה עצמה. הרפואה הסינית הרי מעניקה משקל רב לשאלת הנפש, תוך ידיעה כי קיים קשר הדוק בין הגוף לבין הנפש. הגוף הוא למעשה ביטוי חיצוני של הנפש, כך שחלק גדול מהבעיות שאנחנו סובלים מהן גופנית מקורן דווקא בנפש הפנימית.

לפי הרפואה הסינית, יש קשר הדוק בין העיניים לבין חלק מאיברי הגוף האחרים. דלקת בעיניים עלולה להיגרם עקב מצבים של חוסר איזון בגוף, כאשר ה"אשמים" העיקריים לכך הם הכבד וכיס המרה. מוגלה בעיניים, אם לוקחים דוגמא נוספת, עלולה להעיד על לחוץ בכבד, כשלעצמו נובעת מחוסר איזון. כאשר האדם סובל מיובש בעיניים, כחלק מתסמיני הדלקת או בלי קשר אליה, ייתכן שהסיבה היא מחסור בדם בכבד.

זו אחת הסיבות לכך שהאבחון הספציפי של האדם, בהתאם לשיטות המקובלות ברפואה הסינית – אבחנת לשון, אבחנת פעימות לב ועוד – היא המפתח העיקרי הראשון בדרך לשיפור המצב. האבחון יאפשר להרכיב תוכנית טיפולים מבין הרפרטואר הרחב של הרפואה הסינית, בהתאמה מלאה לאדם הספציפי. מקור הבעיה השורשי, הביטויים הספציפיים של הדלקת, דרגת החומרה של הבעיה ומאפיינים אחרים של האדם עשויים להסביר מדוע נבחרת תכנית טיפולים כזו או אחרת, וכמובן שגם את משך הטיפול הנדרש. עם כל היעילות של הרפואה הסינית, במקרים רבים נדרשת סדרה שלמה של טיפולים על מנת שניתן יהיה ליהנות מתוצאות ארוכות טווח.

מהם הטיפולים המקובלים לדלקות עיניים על פי הרפואה הסינית?

אי אפשר לקבוע באופן חד משמעי כיצד ניתן לטפל בדלקות עיניים, בראי הרפואה הסינית, ולו מכיוון שהטיפול כאמור עשוי להשתנות בכל אחד מהמצבים. עם זאת, יש כמה עקרונות יסוד שחוזרים בחלק הארי של תכניות הטיפול בבעיה. תזונה נכונה היא חלק מהותי מתפיסת הבריאות של הרפואה הסינית, ובהחלט היא עשויה להשפיע לטובה עבור הסובלים מדלקות בעיניים.

כאשר המאבחן סבור כי החום הפנימי הוא שמביא לדלקת, הוא ימליץ על הימנעות ממזונות הנחשבים ל"מחממים": סוכרים, מאכלים ומשקאות עמוסים בקפאין, סוגי בשר שונים, תבלינים וכן הלאה. תחת זאת ההמלצה תהיה על מאכלים מבושלים הנחשבים לקלילים יותר, דוגמת ירקות, קטניות, דגנים וכדומה. תוספי תזונה עשויים לתגבר את התפריט בחלק גדול מהמקרים, כאשר גם מקורם של צמחי מרפא אינו נפקד.

דיקור סיני וטיפולים אחרים המבוססים על מגע עשויים לסייע בפתרון הבעיה. את הדיקור מבצעים בדרך כלל איברים אשר נמצא שעלולים להסביר את הבעיה, למשל איברים במערכת העיכול כפי שהוסבר מעלה. טיפול זה נחשב לפשוט לביצוע, על ידי מומחה לתחום, ואינו פולשני.

שטיפות והשמת רטיות על גבי העין המודלקת הן דרכי טיפול נפוצות מאוד, בלי קשר לשאלה האם פונים לשדה המשחק הקונבנציונלי או זה האלטרנטיבי. במקרה של הרפואה הסינית, ייתכן מאוד שהשטיפה תתבסס על רכיבים מסוימים, דוגמת מיצוי או חליטות של תה.

איך מטפלים בשעורה בעין באמצעות שיטות הטיפול מבית הרפואה הסינית?

שעורה בעין, הידועה גם בשם hordeolum או stye, היא מצב עיניים שכיח שיכול לגרום לאי נוחות וגירוי. ברפואה הסינית מאמינים ששעורה בעין נגרמת מחוסר איזון אנרגיה בגוף, במיוחד במרידיאנים של הכבד וכיס המרה. כדי לטפל בשעורה בעין באמצעות רפואה סינית, ניתן להשתמש במספר שיטות.

שיטת טיפול יעילה אחת היא שימוש בצמחי מרפא.

הרבליסטים הסיניים ממליצים לרוב להשתמש בקומפרס חם העשוי מתערובת של פרחי קמומיל וחרצית. לפרחים אלו תכונות אנטי דלקתיות ויכולים לסייע בהפחתת נפיחות וכאב הקשורים לשעורה בעין. בנוסף, פורמולות צמחים המכילות עשבי תיבול כגון שן הארי, יערה ואדמונית אדומה נרשמות בדרך כלל כדי לטפל בחוסר האיזון הבסיסי התורם למצב.

דיקור סיני היא שיטת טיפול נוספת שיכולה להועיל בטיפול בשעורה בעין.

על ידי החדרת מחטים דקות לנקודות דיקור ספציפיות לאורך המרידיאנים המושפעים, ניתן להחזיר את זרימת האנרגיה, לקדם ריפוי ולהפחית דלקת. טיפולי דיקור סיני לשעורה בעין עשויים לכוון גם לנקודות בפנים ובראש, שכן מאמינים שאזורים אלו קשורים לעיניים ויכולים לסייע בהקלת התסמינים.

התאמה תזונתית

בנוסף לתרופות צמחיות ודיקור, התאמות תזונתיות יכולות למלא תפקיד גם בטיפול בשעורה בעין מנקודת מבט של הרפואה הסינית. מזונות הנחשבים לתומכים בבריאות הכבד וכיס המרה, כגון ירוקים מרירים, פירות הדר ותה ירוק, מומלצים לעתים קרובות. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות שמנוניים ומתובלים, שכן אלו יכולים לתרום להתפתחות השעורה בעין על ידי גודש נוסף של מרידיאני הכבד וכיס המרה.

בעוד ששיטות טיפול אלו מהרפואה הסינית יכולות להיות יעילות לשיפור ומניעה של שעורה בעין, חשוב להתייעץ עם מטפל מיומן לקבלת גישה אישית ומקיפה לטיפול בחוסר האיזון הבסיסי בגוף. בשילוב עם נוהלי היגיינה נכונים וטיפול עצמי, הרפואה הסינית מציעה גישה הוליסטית לטיפול בשעורה בעין, מקדמת גם הקלה בתסמינים וגם רווחה כללית.

דילוג לתוכן