הטיפולים המתקדמים ביותר לשיקום מפציעות ספורט

ספורטאי מרים משקולות לאחר פציעת ספורט
לפעילות ספורטיבית, גם כעיסוק מקצועי וגם כתחביב, יש שלל יתרונות. במקביל לעיתים יש גם מחיר, כבד: פציעה שגורמת לכאבים, למגבלות בתנועה ולשיבוש השגרה. באופן טבעי ישנו רצון וצורך להשתקם מהר ככל האפשר ולחזור לפעילות רגילה. הרפואה המודרנית מספקת מענה אפקטיבי לכך, באמצעות מספר שיטות טיפול מתקדמות. כאן בעמוד תמצאו פירוט של כמה מהאופציות היותר מומלצות.

גירוי חשמלי מדויק

דרך אחת לטפל בפציעות ספורט היא גירוי חשמלי מדויק. הנקודות שבהן מתבצע גירוי זה הן צמתים של עצבים ושרירים, ומטרת שיגור הזרם החשמלי (המבוקר והמדוד, כמובן) היא לגרות את העצב על-מנת לכווץ את תאי השריר. הכיווץ משפר את תפקוד השרירים הפגועים ומאיץ את השיקום. חשוב להדגיש כי מדובר בטיפול שאינו פולשני – הגירוי נעשה מבעד לעור. שיטה זו מוכרת גם בשם TENS, ראשי תיבות של הביטוי Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (גירוי עצבי חשמלי במעבר עורי).

טיפול בגלי הלם

עוד אופציה אפקטיבית לשיקום אחרי פציעת ספורט היא שימוש בגלי קול. לגלים אלה יש אנרגיה גבוהה, וכשהיא מגיעה לאזור פגוע נוצרת תגובה מעניינת: האנרגיה גורמת לפגיעות נוספות ברקמות, אבל מזעריות – מיקרו-טראומות. כתוצאה מכך הגוף מגביר עוד יותר את מאמצי הריפוי באמצעות מערכות רלוונטיות. הריפוי הטבעי כולל ייצור מוגבר של קולגן שבונה רקמות חדשות, הגברת זרימת דם באזור (כך שמגיע אליו יותר חמצן, וגם לכך יש השפעה חיובית) והפחתת תהליכים דלקתיים.

טיפול בגלי רדיו

שיטה בעלת דמיון מסוים לטיפול בגלי הלם היא טיפול בגלי רדיו. גם במקרה כזה הטיפול הוא למעשה פגיעה מבוקרת באזור מסוים בגוף, כדי להאיץ תהליכי החלמה טבעיים. זהו טיפול לא פולשני שנמשך זמן קצר מאוד, ותורם במידה ניכרת לשיכוך הכאבים – כך שאפשר להפנות יותר משאבים לשיקום עצמו.

תאי גזע

שימוש בתאי גזע למטרות שונות הוא תחום שזוכה לתשומת לב רבה בשנים האחרונות, בזכות הפוטנציאל הגבוה שלו. תאי הגזע מחליפים תאים פגועים ובכך גורמים לשיקום מהיר – בעיקר במקרים של סחוס שחוק, מתיחות קשות ודלקות גידים. אופן הטיפול: תחילה שואבים את תאי הגזע מרקמת שומן או ממח העצם. לאחר מכן מתבצע תהליך מדויק לבידוד תאי הגזע והפרדתם משאר המרכיבים שברקמה. השלב השלישי והאחרון הוא הזרקת תאי הגזע לאזור שבו מטפלים.

זריקות PRP

גם PRP – פלזמה עשירה בטסיות דם – היא אופציה שהופכת לרווחת יותר ויותר, ובפרט בהקשר של פציעות ספורט.

הסיבה: הפלזמה העשירה בטסיות נושאת כמות גדולה של חמצן, ולחמצן יש תפקיד מרכזי בתהליכי החלמה. בנוסף, הפלזמה עשירה בתאי דם לבנים שמהווים מרכיב מרכזי במערכת החיסונית. שיטה זו מתאימה לשברי מאמץ, דורבן (אחת מפציעות הספורט היותר נפוצות), דלקות בגיד האכילס, קרעים בשרירים או ברצועות הברך ועוד.

זריקת prp עקב פציעת ספורט מתבצעות תחת השגחת אולטרסאונד על-מנת להבטיח דיוק מוחלט. הטיפול כולל אלחוש מקומי, ומיד לאחריו ניתן להמשיך בשגרת היום ללא מגבלות.

דילוג לתוכן