הרפס – כך מטפלת הרפואה הסינית בתסמיני הרפס

הרפס

הרפס, בהתאם להגדרה המילונית הפשוטה, הוא משפחת וירוסים המביאים לסוגים שונים של מחלות התוקפות את האדם ובעליהרפס החיים. בפועל, כשאנחנו מדברים על הרפס אנחנו מתכוונים בעיקר לנגיף בשם "הרפס סימפלקס", שהביטויים העיקריים שלו הם שלפוחיות המופיעות על העור (במיוחד סביב השפתיים, העפעפיים או איברי המין). לרפואה הסינית יש כמה פתרונות יעילים במיוחד להרפס, בין אם בהתמודדות עם הרפס קיים ובין אם במניעה של מקרים עתידיים.

נעים להכיר: על עקרונותיה של הרפואה הסינית

הרפואה הסינית רואה את גוף האדם כשלם הומוגני, בו יש זיקה הדוקה בין הפנימי לבין החיצוני וגם בין הגוף לנפש. בהקשר הנוכחי אפשר לטעון שבהתאם לרפואה הסינית, למחלה בעלת ביטוי חיצוני מובהק כל כך כמו הרפס ישנם גורמים פנימיים אותם יש לזהות ובהם חשוב לטפל. בדרך זו גוף האדם יהיה בריא ומאוזן יותר. אחת ההשפעות העיקריות של כך היא על מקרי הרפס, שיכולים להשתפר או אפילו להימנע.

הרפואה הסינית רואה את רוב הבעיות המופיעות בגוף האדם, כולל הרפס, כתוצאה של חוסר איזון. לא מדובר כאן ברכיבים אותם ניתן למדוד דרך הרפואה הקונבנציונלית, אלא בכמה ממושגי היסוד העיקריים העומדים בליבת הרפואה הסינית. כאן כבר נכנסים בעובי הקורה ורואים מה הרפואה הסינית יכולה להציע בקשר לבעיה הלא נעימה הזו.

כיצד הרפואה הסינית מטפלת בתסמיני ההרפס?

דרך הטיפול הראשונה בהרפס, על פי הרפואה הסינית, מיועד למצבים בהם הוא כבר מופיע על גבי העור. המטרה כאן היא להילחם בתסמינים המזוהים עם ההרפס, והיא יכולה להיות מושגת באמצעות כמה טיפולים עיקריים. דיקור סיני עשוי לשחרר את החסימות האנרגיות ולהחזיר לאיזון את מה שיצא ממנו, למשל אנרגיית הצ'י, היין והיאנג, חמשת היסודות ועוד. במסגרת האבחון מזהה המטפל את הנקודות הבעייתיות, כאשר פעילותן של המחטים הדקיקות בהן עשויה להביא לפתרון הבעיה. ייעוד אחר של הדיקור הסיני הוא להילחם בדלקת, אשר מהווה חלק בלתי נפרד מסוגים שונים של הרפס.

הרפואה הסינית מתמקדת בפתרונות טבעיים, המוכיחים את עצמם פעם אחר פעם כיעילים בכל קנה מידה. ההתבססות היא על מוצרים צמחיים, דוגמת משחות, ספריי או קרמים. הרכב הרכיבים עשוי להשתנות בכל אחת מהפורמולות ולהיקבע בהתאם לצרכים הנקודתיים של המטופל, למאפייני ההרפס המופיע אצלו, לסיבות השורשיות שעלולות להביא לכך וכן הלאה. חלק מהמוצרים מיועדים לשימוש על גבי האזור הנגוע עצמו, בעוד שבמקרים אחרים המיקום שונה לחלוטין ותלוי באותם מקומות בהם התגלו חסימות.

נדבך טיפולי נוסף: חיזוק המערכת החיסונית כולה

דבר ידוע הוא שהרפס תוקף את האדם בעיקר כאשר המערכת החיסונית שלו היא חלשה. מכאן נובע שטיפול אפשרי בבעיה יכול להיות פעולות שונות שתכליתן חיזוק המערכת החיסונית, מה שעשוי למנוע לא רק הרפס אלא גם בעיות אחרות. חיזוק של המערכת החיסונית לאורך זמן יכול להיות מושג בזכות הקפדה על אורח חיים בריא, אשר מבחינת הרפואה הסינית מתייחס בעיקר לתזונה נכונה ולאוכל שהאדם מכניס לפיו.

התמודדות עם הרפס חמור או חוזר יכולה להיות מבוססת על התאמות תזונתיות, לרבות מאכלים המחזקים את המערכת החיסונית. דרך יעילה לעשות זאת, לפי הרפואה הסינית, היא באמצעות מזונות התורמים לשחרור אנרגטי ולשחרור האנרגיה החסומה במקומות שונים בגוף. את התפריט התזונתי, המותאם לאדם באופן אישי, נהוג לתגבר באמצעות תוספי תזונה ו/או צמחי מרפא מבין ההיצע הרחב של הרפואה הסינית.

דגש חשוב אחר בצד המניעתי, שיכול להיות מושג אף הוא באמצעות המזון, הוא חיזוק הכבד. ההנחה היא שחיזוקו של הכבד והחזרת האיזון בו עשויים להיות בריאים עבור הגוף באופן כללי ולצמצם משמעותית את הסיכויים לצרות צרורות דוגמת הרפס.

דילוג לתוכן