טרשת נפוצה: כך הרפואה הסינית מקלה על תסמיני טרשת נפוצה

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת העצבים המרכזית, במסגרתה המערכת החיסונית של הגוף פוגעת באופן בלתיטרשת נפוצה רצוי בתאי העצב. טרשת נפוצה מביאה לפגיעה במערכת העצבים, שעלולה להיות הדרגתית ולהפוך לחמורה יותר עם השנים. בתחילת הדרך האדם הסובל מטרשת נפוצה עלול לחוות התקפי תסמינים דוגמת חולשת גפיים, פגיעה ביכולת הראייה או הדיבור, רעידה לא רצונית, תכיפות במתן שתן ועוד. כאשר הבעיה הופכת לחמורה יותר, הפגיעה הנירולוגית עלולה להיות קבועה.
החדשות הרעות הן שטרשת נפוצה, מעצם היותה מחלה כרונית, אי אפשר לרפא. הטיפולים שכן קיימים כיום מתקדמים בהאטת קצב התקדמות המחלה ובהקלה על התסמינים הנובעים ממנה. כאן הרפואה הסינית נכנסת לתמונה ועשויה לסייע לסובלים מטרשת נפוצה במידה ניכרת.

מהי גישת הרפואה הסינית לטרשת הנפוצה?

הרפואה הסינית מתבוננת בטרשת הנפוצה באופן מעט ייחודי בהשוואה לגישה המערבית, הקונבנציונלית. ההנחה ברפואה הסינית היא שגוף האדם מקיים קשרים הדוקים מאוד בין האיברים והמערכות השונות שלו ושישנה זיקה של ממש בין מצבו הפנימי לתרחישים החיצוניים המופיעים אצל האדם.

במקרה הנוכחי, הטיפול בטרשת נפוצה בראי הרפואה הסינית יתחיל מזיהוי של האיברים הפנימיים שעלולים להסביר את עצם הפגיעה של המערכת החיסונית של האדם במערכת העצבים. הכבד והכליות הם שמביאים ברוב המקרים לאותה פגיעה, תוך שהם מחלישים את מערכות הגוף הנוספות ובכך "מסייעים" לתסמינים האחרים.

האתגר המרכזי הוא לטפל את כל הדורש טיפול באיברים אלו ובגוף האדם כמכלול. התשובה שמציעה הרפואה הסינית היא השבת הגוף לאיזון, והרי על פיה כל בעיה בריאותית – בין אם גופנית ובין אם נפשית – מקורה בחוסר איזון מסוים (בדם, באנרגיית הצ'י, בייאן וביאנג ועוד). השבת האיזון אמנם לא תוכל להעלים את הטרשת הנפוצה, אבל בהחלט להקל משמעותית על מצבם של הסובלים ממנה, בהווה ובעתיד גם יחד.

מהם הטיפולים המקובלים ברפואה הסינית לטרשת נפוצה?

הרפואה הסינית מציעה כמה שיטות טיפול העומדות בבסיסה, כאשר שילוב בין כמה שיטות עשוי להיות יעיל פי כמה. את הסקירה אנחנו מתחילים עם דיקור סיני, שעשוי להקל על דרגת החומרה והתדירות של חלק מתסמיני הטרשת הנפוצה. החדרת המחטים העדינות לגוף האדם, בנקודות שהמטפל זיהה כבעייתיות במהלך האבחון שביצע, עשוי לשפר את זרימת האנרגיה בגוף האדם.
למרות שהמחקר בנושא הקשר בין דיקור סיני לטרשת נפוצה עדיין בחיתוליו בעולם (בדומה לזיקה בין הבעיה לרפואה סינית כמכלול), הממצאים שכן קיימים נכון לנקודת הזמן הנוכחית מראים שדיקור סיני עשוי להקל על תסמינים דוגמת כאבים, נימול, סחרחורות, שיבוש פעילות שלפוחית השתן ועוד. עם זאת, לא נמצא קשר בין הדיקור הסיני לבין כמות התקפי המחלה או קצב ההתפתחות שלה.

שינויים באורח החיים להקלה ושיפור מצב המטופל

הרפואה הסינית שואפת להפוך את אורח החיים של האדם לבריא ככל שניתן, מה שיכול להיות מושג בפועל באמצעות שינויים דרסטיים בשגרת החיים שלו. היא תשאף לזהות את החוסרים התזונתיים הקיימים, אצל הסובלים מהבעיה, ולתגבר אותם דרך התזונה או תוספים ייעודיים. כך למשל במקרה הזה עשוי המטפל להגביר את הצריכה של רכיבים חשובים דוגמת ויטמין D, ויטמין B12, גינקו בילובה או אומגה 3. שימו לב שבעוד שחלק מהרכיבים כן עשויים להשפיע על קצב ואופן התפתחות המחלה, חלק מהם מסייעים רק בתסמינים (עם זאת, מדובר עדיין בעזרה גדולה).

צמחי מרפא רלוונטיים אף הם עבור הסובלים מטרשת נפוצה, כאשר בין הצמחים המועילים יותר בהקשר הזה ניתן למנות את ההיפריקום או הוולריאן. שימו לב שחלק מצמחי המרפא המוצעים כיום עלולים להזיק לסובלים מטרשת נפוצה, מכיוון שבכוחם לעורר את המערכת החיסונית. לכן חשוב לבצע את הטיפול וההתאמות אך ורק אצל מטפלים מנוסים ומוסמכים.

דילוג לתוכן