כאבי גב – טיפול הוליסטי המשלב דיקור, טווינא, תזונה וצמחי מרפא

כאבי גב

התלונה על כאבי גב היא השכיחה ביותר במישור האורתופדי, כך שכל אדם צפוי לסבול מהם בשלב מסוים בחייו (מה גם שאצל חלקכאבי גב מהאנשים מדובר בכאבים כרוניים). השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא מהו מקור הכאבים, שאלה שאין לה תשובה חד משמעית. כאבי גב עלולים להיגרם עקב מכלול רחב של גורמים, לרבות אורח חיים שאינו נכון, שינה על מזרן שרחוק מלהיות איכותי, מחלות ועוד.

השאלה השנייה, החשובה לא פחות, היא מה ניתן לעשות על מנת להפחית את דרגת החומרה של כאבי הגב הקיימים ולמנוע הישנות של הבעיה. למרבה המזל לרפואה הסינית, שקרנה עולה ברחבי העולם משמעותית בשנים האחרונות, יש כמה פתרונות יעילים במיוחד.

אבחון מקור כאבי הגב תחילה

כל טיפול ברפואה סינית מתחיל באבחון יסודי של מקור הבעיה. לא מדובר כאן רק בצילומי הגב ובהדמיות שמבצעים רופאים ברפואה הקונבנציונלית – למרות שהם בהחלט יכולים להיות חלק מהאבחון – אלא ניסיון של המטפלים הסיניים לראות מהו מקור הבעיה השורשי יותר. ההנחה היא שבעיות בגוף נובעות בדך כלל מחוסר איזון או מחסר באחד הרכיבים העיקריים בו (יין ויאנג, אנרגיית הצ'י, הדם וכן הלאה), כך שהשאיפה בשלבים הבאים תהיה לפעול על מנת להחזיר את האיזון לגוף.

הרפואה הסינית עשויה לטעון שהתמונה אינה חד משמעית במקרה כל כאבי גב, שעלולים להיגרם עקב בעיות באיברים ובמערכות אחרים של הגוף: הגב התחתון למשל בהתאם לפילוסופיה הסינית מושפע בעיקר מהאנרגיה של הכליות, ומכאן שבעיה בהן עלולה ליצור כאבים מהסוג הזה.

על כל פנים, לאחר אבחון הנקודות ה"בעייתיות" בגוף מהבחינה הזו, יקפיד המטפל על פעולות שונות שאמורות לפתור את הבעיה – ולשפר תוך כדי גם את מצב הגוף. כמובן שייתכן מאוד שמקור הבעיה הוא בגב או בעמוד השדרה, כפי שהאבחון עשוי ללמד.

כיצד דיקור סיני מפחית כאבי גב?

דיקור סיני הוא אחד הטיפולים המזוהים ביותר עם הרפואה הסינית, ויש לו מקום של כבוד גם בהתמודדות עם כאבי הגב. באמצעות המחטים הזעירות, המוחדרות לגוף בנקודות מסוימות, אפשר לשחרר את האנרגיה הכלואה ולתרום בדרך זו ליצירת האיזון המחודש בגוף. בכוחו של הדיקור הסיני להפחית את הכאבים ואף לזרז את הליך ההחלמה, כפי שמתבקש לדוגמה כאשר מקור הכאבים הוא דלקתי במהותו.

טווינא – טיפול מגע שעושה פלאים לכאבי גב

לצד הדיקור הסיני, טיפולי המגע עשויים לחולל פלאים. טווינא נחשבת ליעילה מזה אלפי שנים להפחתת כאבים באזורי הגוף השונים. באמצעות תרגילים הנעשים באופן מחזורי, בהתאם למקור הבעיה ולדפוסים המרכזיים שלה, ניתן לשפר משמעותית את מצב הגב. בחלק מהמקרים עשוי הגורם המטפל לשקול שילוב של טיפולים אחרים מקשת הרפואה הסינית, דוגמת טיפול כוסות רוח או גואה-שה.

להגיע לאיזון גם בשגרת החיים

הרפואה הסינית שואפת להפוך את גוף האדם לשלם בריא יותר, כאשר השינויים באורח החיים שלו עשויים לתרום למצב הגוף והנפש גם יחד. תזונה היא חלק מרכזי בכך, כאשר הטיפול עשוי לכלול התאמה של תפריט תזונתי בעל סגולות של שיכוך כאבים. אם מתגלים חוסרים מסוימים בגוף האדם, התפריט התזונתי עשוי לפתור זאת. פעמים רבות מחליטים המטפלים על התאמה של תוספי תזונה כמו גם צמחי מרפא, ליצירת טיפול משולב אשר היעילות שלו עולה פלאים.

מלבד התזונה, גם פעולות "פשוטות" שהאדם מבצע עשויות לשפר את המצב. המטפלים ברפואה הסינית עשויים למשל להמליץ על חימומו וקירורו של הגב התחתון, לסירוגין, במהלך המקלחת. פעילה זו עשויה להביא לשיפור בזרימת הדם, ועקב כך להפחית כאבים ולזרז את הריפוי. למרות ההימנעות של רבים מכל פעילות במהלך הכאבים, דווקא מומלץ בחלק גדול מהמקרים להיות פעילים מבחינת גופנית.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

צוואר תפוס – כך הרפואה הסינית תשחרר אתכם מהחסימה בגוף וגם בנפש

רפואה סינית תל אביב: המטפל המתאים במרחק נגיעה

בעיות שינה – לקום רעננים תודות לנפלאות הרפואה הסינית

דילוג לתוכן