כאבי גרון: טיפולי הרפואה הסינית ישימו סוף לכאבי הגרון של הילדים ויעניקו טיפול מונע

כאבי גרון לילד
ילדים רגישים למחלות ולבעיות בריאותיות מגוונות, ביניהן כאבי גרון תופסים מקום של כבוד מפוקפק. כאבים מהסוג הזה עלולים להיגרם מסיבות שונות ולהקשות על הילדים (והוריהם), במיוחד כאשר נלווים אליהם תסמינים דוגמת חום או כאבי ראש.

מכיוון שטיפול בילדים הוא תמיד מורכב על רקע הרגישות שלהם, עולה השאלה מהן השיטות המומלצות ביותר כיום לעשות זאת. הרפואה הסינית מציעה כמה פתרונות יעילים במיוחד.

מהו מקורם של כאבי הגרון על פי הרפואה הסינית?

השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא ממה כאבי הגרון נובעים. בעוד שברפואה המערבית התשובה עלולה להיות וירוס או חיידק, הרפואה הסינית מתבוננת בגוף האדם בצורה מעט שונה. העיקרון המנחה בה הוא שרוב הבעיות הבריאותיות, בין אם של הגוף ובין אם של הנפש, מקורן בחוסר איזון בפרמטרים השונים של הגוף: אנרגיית הצ'י, הדם, יין ויאנג ועוד. הדרך לפתור זאת היא להשיב את האיזון לגוף ובכך להשפיע עליו פנימית וחיצונית כאחד, הן על הגוף והן על הנפש.

שימו לב שבהתאם לרזי הרפואה הסינית הפיתרון הנדרש הוא הוליסטי, כלומר, שם לו למטרה לטפל בגוף האדם באופן כוללני יותר. בנוסף לכך ייתכן שהאבחון יצביע על כך שמדובר בבעיה אחרת שהאדם סובל ממנה, אפילו באיבר או במערכת אחרים שאינם קשורים לגרון באופן ישיר.

הפיתרון ההוליסטי, המותאם לכל אדם באופן אישי, אמור לפתור בעיות מהסוג הזה. זאת במיוחד לאחר שהוא מותאם על פי האבחון, שמטרתו לקבוע האם הכאבים מקורם בגורמים פנימיים (ולרוב מתמשכים) או שמא בגורם חיצוני שחדר לגוף ומשפיע עליו לרעה.

על חשיבותו של טיפול מניעתי לכאבי גרון

עוד לפני שמתייחסים לאמצעים שמציעה הרפואה הסינית להתמודד עם כאבי גרון שכבר פוקדים ילד, חשוב לציין שחלק מרכזי ב"תורה" מושם על מניעה של מצבים מהסוג הזה מלכתחילה. הקפדה על אורח חיים מאוזן ובריא, על פי הדפוסים בהם דוגלת הרפואה הסינית, יכולה לחולל פלאים במישור הזה.

ילדים הנמצאים בקבוצת סיכון עקב דלקות חוזרות ונשנות, או כאלה שהוריהם מעוניינים לחזק בלי קשר לכך, יוכלו לעבור טיפולים שונים השמים דגש על מציאת האיזון בגוף וחיזוקה של המערכת החיסונית. השיטות המרכזיות שמעמידה הרפואה הסינית לצורך זה הן דיקור סיני, התאמות תזונתיות (כולל תוספי תזונה וצמחי מרפא) והקפדה על אורח חיים פעיל ככל האפשר.

אפשרויות טיפול בלתי-פולשניות בכאבי גרון בקרב ילדים

כאשר הכאבים כבר מופיעים, ועל אחת כמה וכמה כאשר הם אקוטיים או חמורים, נדרש טיפול מקומי. ברפואה הקונבנציונלית, הטיפול נעשה פעמים רבות באמצעות תרופות ותכשירים שלא בהכרח מתאימים לילדים עקב אופן הנטילה והסיכונים הבריאותיים שהם מעמידים (בעיקר תופעות הלוואי). החדשות המעודדות הן שהפתרונות של הרפואה הסינית, מנגד, נוטים להיות בטוחים במיוחד ולכן מתאימים במידה רבה לילדים.

גם במקרה הזה, דיקור סיני נפוץ מאוד כדרך טיפול. הוא יתבצע על פי האזורים שהמאבחן זיהה כ"בעייתיים", בהתאם לדפוסי הרפואה הסינית. מכיוון שכאבי גרון לא נוטים להיות ממושכים יתר על המידה, אל תצפו כאן לתוכנית מקיפה של טיפולים (אלא אם המטרה היא לפתור את הבעיה השורשית המביאה לכאבים). תחת זאת כמה טיפולים הנעשים ביעילות ובצורה נכונה עשויים לשפר משמעותית את המצב. לדיקור הסיני ניתן להוסיף טיפולים אחרים המבוססים על מגע, דוגמת טווינא או טיפולי כוסות רוח.

ההתאמות התזונתיות הן רלוונטיות גם במקרה הזה, לצד האפשרות להתאים צמחי מרפא ותוספי תזונה על בסיס טבעי. ייתכן שהילד יגלה תחילה התנגדות לצריכת הרכיבים האלו, כך שסבלנות היא אחת ממילות המפתח החשובות ביותר. בנוסף רצוי להשקיע מחשבה בהתאמת התפריט לילד, בין השאר על פי המאכלים האהובים עליו.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

הפרעות קשב וריכוז: אלו הם טיפולי הרפואה הסינית לסובלים מבעיות קשב וריכוז

צינון והתקררות עונתית: תגידו שלום להתקררות בעזרת טיפולים מבית הרפואה הסינית

דילוג לתוכן