כאבי כתפיים

כאבי כתפיים
התלונות על כאבי כתפיים הן מהנפוצות ביותר במישור האורתופדי, שניות רק לכאבי הגב. בהתחשב במאפיינים של הכתף ובתנועה הרחבה שלו, הנעשית ב-360 מעלות, זה ממש לא מפתיע.

רבים סובלים כיום מכאבי כתפיים בדרגות חומרה שונות, כאבים שעלולים להיגרם עקב דלקות במפרק או בגידי הכתף, קרעים, מצב של כתף קפואה ועוד.הרפואה הסינית, למרבה השמחה, הוכיחה את עצמה במרוצת השנים כיעילה במיוחד בהתמודדות עם כאבי כתפיים.

ממה נובעים כאבי כתפיים על פי הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית אינה שוללת את הנסיבות אשר ידועות ברפואה המערבית כבעלות פוטנציאל לגרום לכאבי כתפיים, אבל בכל זאת גורסת שמקור הכאבים עלול להיות שונה. ברפואה הסינית האמונה היא שמצבים של חוסר איזון בגוף הם המקור למרבית הבעיות התוקפות את האדם, כאשר חוסר האיזון יכול להיות באנרגיית הצ'י, בדם, ביין וביאנג ועוד. לכן היא תשאף ליצור קודם כל את האיזון המתבקש, מה שעשוי לתרום לתהליך הריפוי וגם להקטין את הסיכויים לכאבי כתפיים עתידיים. כאשר גוף האדם מתפקד הרי כ"מכונה משומנת" שלמה, הוא הופך לחסין יותר בפני שורה ארוכה של מצבים בריאותיים.

הנחה חשובה אחרת ברפואה הסינית היא שישנו קשר הדוק בין איברי ומערכות הגוף השונים, כאשר הגוף עצמו הוא מקשה אחת המצריכה פתרון הוליסטי. המשמעות היא שיכול להיות מצב בו כאבי הכתפיים נובעים במידה מסוימת מבעיה הקיימת באזורים אחרים בגוף, או לכל הפחות מוחמרים בנסיבות האלה.

כאב בכתף - אילוסטרציה של שלד

אילו טיפולים מציעה הרפואה הסינית לכאבים בכתף?

ברפואה הקונבנציונלית, המערבית, יש כמה דרכי טיפול אפשריות לכאבי כתף. האורתופד עשוי להמליץ על מנוחה או לחלופין פעילות גופנית מותאמת לסיטואציה. טיפולי פיזיותרפיה נפוצים אף הם בהתמודדות עם כאבי הכתפיים המעיקים, וכך גם טיפול תרופתי שמטרותיו יכולות להיות שיכוך כאבים או לחימה בדלקות. במקרים החמורים יותר, ובאלה בהם הטיפולים שניתנו בקו ראשון לא הוכיחו את עצמם כיעילים, ייתכן שלא יהיה מנוס אלא לעבור ניתוח כירורגי.

הרפואה הסינית מציעה כמה וכמה פתרונות יעילים לכאבי כתפיים, שיכולים להתבצע בנפרד או במקביל לטיפולים קונבנציונליים.

דיקור סיני

הראשון שבהם, שמוכח גם מבחינה מחקרית, הוא דיקור סיני. בכוחה של המחט הדקה הבאה במגע עם הגוף, בנקודות שונות הקשורות לזרימת האנרגיה, לחולל בגוף פלאים של ממש. למרות שבחלק גדול מהמקרים דרושים טיפולים רבים על מנת שניתן יהיה להגיע לתוצאות שמצפים להן – במיוחד במקרים הנחשבים למורכבים יחסית דוגמת כתף קפואה – אין ספק שהדיקור הסיני יכול להיות יעיל פי כמה בהשוואה לשיטות אחרות.

טווינא

טווינא, הגרסה הסינית לפיזיותרפיה, היא שיטת טיפול קדומה שגם היא נחשבת לאפקטיבית במיוחד במקרה של כאבי כתף. היתרון המרכזי בהשוואה לפיזיותרפיה ה"מערבית" הוא שהטווינא יורדת לשורש הבעיה ומסוגלת לפעול באופן חיובי גם על נפשו של האדם. עשויה להיות לכך השפעה חיובית על תהליך הריפוי.

הקלה על כאבים בד בבד עם שיפור בשגרת החיים

כחלק מהרצון של הרפואה הסינית לספק פתרון הוליסטי ומקיף יותר, נכללים במסגרתה טיפולים שונים הבאים לתקן את כל מה שדורש תיקון בשגרת החיים של האדם. התזונה היא חלק מרכזי בכך, כאשר הדגש הוא על תזונה נכונה ומאוזנת התורמת לחיזוק האדם ומסייעת לשיכוך כאבים ולתהליך הריפוי. את התזונה ניתן להשלים עם תוספי תזונה או צמחי מרפא, הנחשבים אף הם למרכזיים במיוחד בתורת הרפואה הסינית.

המטפל צפוי להרכיב לכל אדם תוכנית טיפולים משלו, על פי דפוסי הבעיה שזיהה בבדיקת האבחון (המבוססת בדרך כלל על אבחנת לשון ואבחנת פעימות הלב). בדרך זו ניתן יהיה לנצל את היתרונות של כל אחד מהטיפולים ולהתקרב בצעדי ענק לעבר השארת כאבי הכתפיים מאחור.

אולי יעניין אותך גם:

רפלקסולוגיה – לטפל בגוף ובנפש דרך כפות הרגליים

דילוג לתוכן