כתף קפואה: פתרונות מקיפים וארוכי טווח מבית הרפואה הסינית לכתף קפואה

כתף קפואה ברפואה סינית

כתף קפואה היא בעיה הנפוצה בגילאים מתקדמים, ובמיוחד בקרב נשים. במצב זה חווים כאבים עזים והגבלה משמעותית ביכולתכתף קפואה התנועה הקשורה למפרק הכתף. טווח התנועה של מפרק זה גדול במיוחד, ולכן הוא חשוף בפני סיכונים ושחיקה. כאשר אספקת הדם לכתף נפגעת, מסיבות שונות, עלולים להופיע כאבים, דלקות, צלקות וצרות אחרות. בהיעדר טיפול הולם הנעשה בשלבים מוקדמים יחסית של הבעיה, מפרק הכתף כולו עלול להתנוון.

כיצד הרפואה המערבית מטפלת בכתף קפואה?

רבים מהאנשים הסובלים מכאבים בכתפיים ולרבות מכתף קפואה פונים כצעד ראשון, או באופן בלעדי, למטפלים מקשת הרפואה המערבית הקונבנציונלית. רפואה זו מציעה טיפולים אפשריים שונים לבעיה, לרבות תרופות המפחיתות כאבים ודלקות, סטרואידים המוזרקים למקום הבעייתי, ניתוחים ועוד.
הבעיה העיקרית היא שתופעות הלוואי והסיכונים בהחלט מופיעים בחלק מהטיפולים, כך שייתכן שהם יגרמו לנזק בעת טיפול ממושך או בלתי מבוקר.

איך הרפואה הסינית מאבחנת כתף קפואה?

האבחון חשוב במיוחד בתורת הרפואה הסינית, והוא מיועד לנסות ללמוד על הסיבות לכתף הקפואה, האיברים הקשורים לכך, ההשפעה על הגוף וכן הלאה. את האבחנה מבצע הגורם המטפל בדרכים שונות, הן קונבנציונליות והן אלטרנטיביות: החל מבדיקות פיזיולוגיות, דרך תשאול מקיף של המטופל ועד לאבחנת לשון או התבוננות בפעימות הלב, אולי שיטות האבחון המזוהות ביותר עם הרפואה הסינית.

הרפואה הסינית עשויה לגלות, בהתאם לתוצאות האבחון, שמקור הכתף הקפואה הוא בחוסר איזון מסוים הקיים בגוף האדם: למשל חוסר איזון באנרגיית הצ'י או בין היין לבין היאנג. המטרה לכן היא לפעול בדרכים שונות על מנת להחזיר את הגוף לאיזון, מה שעשוי להשפיע על הגוף ועל הנפש גם יחד.

עוד היא מניחה קשרים הדוקים הקיימים בין איברי ומערכות הגוף השונים, כך שייתכן מאוד כי מקור הבעיה אינו בכתף אלא באזור אחר בגוף, אפילו אזור מיוחד. כאן בדיוק אפשר להבין את הייחודיות של הרפואה הסינית בהשוואה לזו המערבית. הרפואה הסינית מחפשת לגלות את שורשן של הבעיות, ולא רק לטפל בתסמינים הפיזיים או בהתפרצויות שלהן. עקב כך הפתרונות שמגיעים אליהם דרך הרפואה הסינית עשויים להיות מקיפים וארוכי טווח, בתרחיש האופטימי עד להתגברות על הבעיה ולחוסר הישנות שלה.

אילו אפשרויות טיפול מציעה הרפואה הסינית לכתף קפואה?

דיקור כתף קפואה

לאחר שהבנו את הבסיס התיאורטי של הרפואה הסינית ואת המטרות העיקריות שלה במקרה של כתף קפואה (ובעיות אורתופדיות אחרות), נדרשת כניסה לעובי הקורה. ישנם כמה טיפולים נפוצים מאוד להתמודדות עם כתף קפואה בראי הרפואה הסינית. הראשון שבהם הוא דיקור סיני, אשר המטרות שלו עשויות להיות הפחתת כאבים, שחרור האנרגיה הכלואה באזורים שונים בגוף והחזרה שלו לאיזון מלא. דיקור סיני עשוי לחולל פלאים של ממש בגוף, אם כי במקרים רבים נדרשים כמה טיפולים על מנת שניתן יהיה לראות את התוצאות להן בוודאי מצפים.

טווינא, פיזיותרפיה סינית, עשויה אף היא לסייע. בהתאם לדפוסי הבעיה יכול המטפל להחליט על תרגילים שונים, שאף הם יביאו להפחתת כאבים, להחזרה של הגמישות האבוד למפרק הכתף וכן הלאה. כאשר האדם סובל מדלקת כתוצאה מהכתף הקפואה, ייתכן שהמטפל יחליט להתאים עבורו תוספי תזונה או צמחי מרפא. הסיבה לכך היא שהרפואה הסינית יוצאת מנקודת הנחה שבריאות האדם, הן גופנית והן נפשית, נובעת במידה רבה מאורח החיים שלו.

שימו לב ששילוב בין כמה אופני טיפול מהעולם הרחב של הרפואה הסינית הוא אפשרי ולעיתים אף מתבקש. בדרך זו ניתן יהיה לנצל את היתרונות של כל אחד מהטיפולים, ובכך להפוך את התהליך כולו ליעיל ולפשוט יותר – עד למצב בו הופכים את הכתף הקפואה ותסמיניה לנחלת העבר.

דילוג לתוכן