רפואה סינית למבוגרים ובני הגיל השלישי

רפואה סינית למבוגרים ובני הגיל השלישי

החיים בגיל מבוגר יכולים להיות קסומים, אבל גם מורכבים. הכוונה כמובן לבעיות הגופניות אשר נוטות להופיע, או לחלופין להתגבר, בשנים המאוחרות של החיים. למרות שהירידה בתפקודי הגוף נראית לעיתים "טבעית", כמו גם חלק מהמחלות שהאדם סובל מהם עם השנים, בפועל רצוי מאוד שלא לקחת אותה כמובנת מאליה. הסיבה היא שעולמות הרפואה האלטרנטיבית מציעים פתרונות יעילים במיוחד. כאן בדיוק מתחילים לדבר על רפואה סינית למבוגרים, טיפולים במסגרתה שעשויים להתאים ודגשים בבחירה נכונה של מטפלים.

אז למה לבחור ברפואה סינית?

הרפואה המערבית, הקונבנציונלית, מציעה פתרונות לשורה ארוכה של מצבים. הבעיה היא שרוב הפתרונות המשתייכים לקטגוריה הזו עשויים אמנם לסייע לגוף באופן נקודתי, אבל אינם יורדים לשורש הבעיה: לכן עם הפסקת הטיפול, היא עלולה לחזור ואף להיות חמורה יותר. לכך ניתן להוסיף את תופעות הלוואי והסיבוכים בעת נטילת תרופות, למשל, במיוחד כאשר היא נעשית בצורה מאסיבית מדי או תוך חריגה מההוראות שסיפק הרופא.

מן העבר השני של המשוואה, טיפולים מקשת הרפואה הסינית דווקא נוטים להיות בטוחים פי כמה. חלק מרכזי בתפיסה הוא שינויים שיש לעשות באורח החיים על מנת להפוך אותו לבריא ולמאוזן יותר, המלצה כללית שקיימת גם כך עבור כל אדם (ועל אחת כמה וכמה האוכלוסייה המבוגרת).

טיפולים המבוססים על מניפולציות גופניות נחשבים אף הם לבטוחים כאשר הם נעשים על ידי מומחה בתחום, ולו מכיוון שהם אינם פולשניים. לא רק שהטיפולים האלו אינם נוטים להיות כואבים, כמו חלק מהטיפולים האחרים הקיימים בעולמות הקונבנציונליים (מה שמביא להימנעות של חלק מהמבוגרים מקבלת טיפול), אלא שיש אנשים שהם אפילו נעימים עבורם.

פתרון הוליסטי למגוון מצבים

עוד לפני שמדברים על מצבים נפוצים בהם רפואה סינית יכולה לסייע לאוכלוסייה המבוגרת, חשוב להבין את הרעיונות המרכזיים העומדים בבסיס השיטה. נקודת המוצא ברפואה הסינית היא שגוף האדם הוא מקשה אחת, כך שנדרש פתרון הוליסטי לצורך שיפור מצב הגוף והנפש. הרפואה הסינית בהמשך לכך רואה קשר הדוק בין הנפש לבין הגוף, כאשר על פיה כאבים ותסמינים אחרים בגוף הם פעמים רבות סימנים לבעיה נפשית המתחוללת לה מתחת לפני השטח.

הטיפול בהמשך לכך מיועד לכמה מטרות, על פי האבחון הספציפי שמבצע המטפל (לרוב בעזרת אבחנת לשון, אבחנת דופק ותשאול המטופל). מכיוון שחלק ארי מהבעיות נובעות מחוסר איזון או מחוסרים בגוף, מטרה עיקרית היא להחזיר אותו לנורמה. קצרה היריעה מלהתייחס כאן למונחים העומדים בבסיס הרפואה הסינית, דוגמת מודלים של הגוף, אנרגיית הצ'י, הדם, נוזלי הגוף, יין ויאנג, חמש הפאזות וכדומה, אבל נקודת המוצא היא שמיקסום האנרגיה בגוף ושחרור החסימות, תוך יצירת איזון, עשויים לחולל קסמים בגופו של האדם.

במקרה של האוכלוסייה המבוגרת, אכן רואים שפנייה לשדה המשחק של הרפואה הסינית סייע לנמנים עליה להתמודד עם שורה ארוכה של מצבים הנפוצים בגילאים המבוגרים יותר: בעיות אורתופדיות וכאבים (כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, כתף קפואה וכדומה), בעיות לב ולחץ דם, בעיות עור (דוגמת פסוריאזיס הנפוץ מאוד בגילאים המבוגרים), בעיות נשימה – והרשימה עוד ארוכה.

אז איך מתחילים?

מציאת מטפל מנוסה ומקצועי, הבקיא במידה המלאה ביותר בשיטות הרפואה הסינית, היא הצעד החשוב ביותר בדרך לשיפור המצב. ניתן לסקור את הפרופיל המקצועי של המטפל ולראות מהם המצבים העיקריים שהוא מסייע בהם. בעוד שחלק מהמטפלים פונים מראש למכנה משותף רחב, תוך התאמת השירותים למטופל הספציפי, אחרים מתמקדים מראש באוכלוסייה ספציפית או בחלק מסוגי הבעיות. לכל אחת מהבחירות האלה יש יתרונות משלה, וכל אחת יכולה להתאים לאנשים אחרים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

כתף קפואה: כך הרפואה הסינית הופכת את כאבי הכתף הקפואה לנחלת העבר

רפואה סינית לבני גיל הזהב – טיפולים מאזנים למחלות האופייניות לבני הגיל השלישי

סובלים מכאבי צוואר? – לרפואה הסינית יש מגוון פתרונות עבורכם

שומנים בדם – טיפולי הרפואה הסינית לאיזון השומנים בדם ורמת הכולסטרול

דילוג לתוכן