רפואה סינית למערכת העיכול

קרוהן וקוליטיס

מערכת העיכול היא מהחשובות שבמערכות האדם. במצב התקין שלה, מערכת העיכול קולטת את המזון שהאדם מכניס לגופו, מפרקת אותו עד ליחידות הבסיסיות ביותר שלו – כך שהןן יוכלו להיספג בגוף, להפיק אנרגיה ולבנות את הגוף – ופולטת את הפסולת שאינה רצויה מהגוף. הבעיה היא שאצל רבים מערכת העיכול רחוקה מלתפקד באופן משביע רצון, עם בעיות ומחלות דוגמת עצירות, קרוהן וקוליטיס, צליאק או נפיחות בבטן המקשות עליהם עד מאוד.

במאמר הבא נציג בפניכם את האופן בו הרפואה הסינית רואה בעיות שונות במערכות העיכול, דרכי האבחון שלהם והפתרונות הקיימים, המוכיחים עצמם כיעילים בכל קנה מידה.

שורה ארוכה של בעיות אפשריות במערכת העיכול

מערכת העיכול היא כאמור פתח ללא מעט בעיות, אשר אבחון שלהן הוא נקודת ההתחלה בדרך לטיפול המוצלח. לא מדובר כאן באבחון על פי השיטות המוכרות מהרפואה המערבית, למשל בדיקות דם, צילומים או בדיקות הדמיה. הרפואה הסינית אינה שוללת תוצאות אבחונים מהסוג הזה, אבל מאבחנת את הבעיות בצורה יסודית המבוססת על הקווים התיאורטיים המרכזיים של התורה.

הרפואה הסינית מניחה שבעיות שונות במערכת העיכול מקורן בחוסר איזון או בחוסרים הקשורים בעיקרם למערכת האנרגטית של הגוף, לדם (שמקבל משמעות שונה מזו שאנו מכירים), למונחים דוגמת יין ויאנג, לחמשת היסודות וכן הלאה. חוסר האיזון עלול להיות קשור למגוון איברים ומערכות בגוף האדם, לא רק למערכת העיכול בצורה ישירה. הוא עשוי להשפיע על הגוף והנפש, פנימית וחיצונית גם יחד.

האבחון ברפואה הסינית מבוסס בעיקרו של דבר על אבחנת לשון ואבחנת דופק, שיטות אשר מאפשרות יחדיו לקבל תמונה מקיפה של מצב הגוף בכלל ומערכת העיכול בפרט. בכוחו של האבחון לאתר את הבעיה השורשית הקיימת בגוף האדם, צעד מרכזי בדרך להתאמת הטיפול האישי לה.

איך ניתן לטפל בבעיה?

בהתחשב באופי המגוון של הבעיות הפוטנציאליות במערכת העיכול, לא מפתיעה העובדה שאין כאן פתרון חד משמעי – לכל מקרה יש חוקים משלו. שיטות שונות מקשת רפואת המזרח עשויות להיכנס לתמונה, כאשר שילוב בין כמה שיטות הוא נפוץ ולעיתים אף יעיל הרבה יותר.

סוג ראשון של טיפולים מבוסס על מגע., מטרה מרכזית בכך היא להניע את המערכת האנרגטית של הגוף בצורה טובה יותר ובכך לקרב את האדם לעבר השגת האיזון החסר לו. דיקור סיני הוא השיטה המרכזית הראשונה לצורך זה. הדיקור מבוסס על החדרה של מחטים דקות בנקודות שונות בגוף האדם, באופן שאינו כואב (יש המגדירים אותו אפילו כנעים). טווינא, פיזיותרפיה סינית, מבוססת על תרגילים שעשויים לפעול בצורה חיובית על הגוף ואפילו על הנפש.

שיטות אחרות שיכולות להיות רלוונטיות במסגרת הרפואה הסינית הם טיפול בכוסות רוח, גואה-שה ואחרות.

המטרה: להפוך את גוף האדם לבריא יותר

הפתרון שמציעה הרפואה הסינית הוא הוליסטי במהותו. הוא שואף להפוך את גוף האדם ל"מכונה משומנת", חזקה ומאוזנת יותר. לצורך המטרה החשובה הזו נדרשים שינויים מהותיים באורח החיים, לעיתים ברמת מהפכה של ממש. המזון הוא חלק מרכזי מהבחינה הזו. בכוחן של ההתאמות התזונתיות להעלים חוסרים קיימים ולהילחם בתסמינים המזוהים עם חלק מהבעיות הקיימות, למשל הפחתת דלקות או שיכוך כאבים. גם במקרה הזה לכל אדם נדרשת הרכבה של תפריט משלו.

לצד השינויים התזונתיים, אפשר בהחלט לשקול התאמה של תוספי תזונה וצמחי מרפא. ברפואה הסינית פורמולות רבות המבוססות על הרעיון הזה, ובכוחן לחולל פלאים בגוף האדם. לאחר זיהוי הבעיה היסודית הקיימת בגוף האדם והתסמינים, יכול מטפל המתמחה בשיטה להמליץ על אורח חיים שיהיה בריא פי כמה עבור האדם המסוים.

נסיים ונאמר שאכן ניתן לטפל כמעט בכל בעיה במערכת העיכול בעזרת רפואה סינית, אך תמיד חשוב להתייעץ גם עם רופא מטפל שיאשר שימוש בטיפול משלים.

דילוג לתוכן