נפיחות בבטן – לטפל בשורש הבעיה עם טיפולים טבעיים מבית הרפואה הסינית

נפיחות בבטן

נפיחות בבטן היא מנת חלקם של רבים – ואנחנו לא מתכוונים לאנשים הסובלים ממשקל עודף. מצב של בטן נפוחה מאופיין בגזיםנפיחות בבטן ובתחושה של חוסר נוחות בבטן, המקשים על האדם הסובל מהם ועלולים להעיד על כך שמשהו שאינו כשורה מתרחש אצלו בגוף. הנפיחות עלולה להיגרם מחלק מהמזונות שאנחנו צורכים, מהרגלי התזונה שלנו או מבעיות מבניות הפוקדות את מערכת העיכול.
את הנפיחות בבטן, תשמחו בוודאי לשמוע, אפשר להעלים תוך פרק זמן קצר – או אפילו למנוע מלכתחילה. הרפואה הסינית מציעה כמה וכמה פתרונות לבעיה, עליהם נרחיב במאמר הנוכחי.

מה הם הגורמים העיקריים לתחושת נפיחות בבטן?

אל הגורמים העיקריים לבטן נפוחה בראי הרפואה הקונבנציונלית התייחסנו בקצרה מעלה. הרפואה הסינית אינה שוללת גורמים מהסוג הזה, כמובן, אבל בהחלט מתבוננת בנפיחות באופן מעט שונה. נקודת המוצא היא שלבטן יש תפקיד מהותי עבור האדם, על פי הרפואה הסינית, בהיותה מרכז הגוף. שיבוש באופן בו היא מתפקדת, ובעיקר באנרגיה הקשורה עליה, עלול לכן להשפיע על האדם במישורים שונים.

כאשר אנחנו סובלים מנפיחות בבטן, בהתאם לרפואה הסינית, הרי שמערכת העיכול כושלת בתפקידה להמיר את המזון שאנחנו צורכים לאנרגיה הנדרשת עבור גוף האדם. נוצר כאן מצב של חוסר איזון, אליו מתייחסת הרפואה הסינית כגורם העיקרי לרוב הבעיות הגופניות והנפשיות התוקפות את האדם. באופן נקודתי יותר יש חוסר תקינות של תנועת אנרגיית הצ'י באזור הבטן, מה שמביא לאותה נפיחות לא נעימה. השאיפה לכן היא למצוא את הדרך לשחרר את כל מה שדורש שחרור ולגרום לכך שגוף האדם יהיה מאוזן בשנית.

באילו כלים מאבחנת הרפואה הסינית את הגרומים לנפיחות בבטן?

מהסקירה שהובאה מעלה, אפשר להבין מדוע לאבחון יש חשיבות מכרעת ברפואה הסינית. המטרה היא לא רק לראות את מדדי הגוף השונים, כפי שעשויה להציע הרפואה הקונבנציונלית, אלא לנסות לאתר את הבעיה השורשית המביאה לאותו חוסר איזון בעייתי.
שיטת האבחון המרכזית ברפואה הסינית מבוססת על אבחנת לשון ופעימות הלב, כאשר אליה נהוג להוסיף תשאול מקיף של המטופל במטרה להבין מהם התסמינים שהוא סובל מהם, מתי הם הופיעו לראשונה, באילו מצבים הם מחמירים וכן הלאה. מכאן נובע שהמטפל ברפואה סינית חייב לשים לב לתמונה המלאה המצטיירת מולו ולהיות מצויד בידע תאורטי רחב.

מהן דרכי הטיפול העיקריות לנפיחות בבטן?

לאחר שמתקבלת תמונה מקיפה לגבי דפוסי הבטן הנפוחה והגורמים העיקריים לנפיחות, על פי קווי היסוד של הרפואה הסינית, אפשר להתקדם לשלב הטיפולי. כאן אין תשובה חד משמעית לגבי אופי הטיפול, מכיוון שלכל מקרה יש חוקים משלו. זאת ועוד, השילוב בין כמה אופני טיפול הוא בהחלט אפשרי. יש מצבים בהם הטיפול המשולב יהפוך ליעיל יותר, ולו מכיוון שהוא יאפשר ליהנות מהיתרונות של כל אחת מהשיטות.

דיקור סיני נפוץ מאוד לטיפול בבעיות הקשורות לבטן, לרבות בטן נפוחה. המטפל ישאף לאתר את הנקודות בהן יש את אותה חסימה אנרגטית ולשחרר את האנרגיה, באופן שישפיע על הבטן ולעיתים קרובות גם על איברי ומערכות הגוף האחרים. לצד המגע באמצעות המחטים הדקות, ייתכנו שיטות אחרות דוגמת טווינא (פיזיותרפיה סינית) או טיפול בכוסות רוח.

מכיוון שמערכת העיכול היא מעורבת עיקרית, לא צריכה להפתיע אתכם העובדה שחלק מרכזי מהטיפול נוגע להרגלי התזונה של האדם או אפילו לשגרת החיים הכוללת שלו. הרפואה הסינית דוגלת בהרכבה של תפריט תזונתי, אשר תוספי התזונה וכן צמחי מרפא בהחלט יכולים להיות חלק ממנו – שוב, על פי האבחון המקיף שנעשה קודם לכן. כדי לפעול על הגוף באופן חיובי יכלול פעמים רבות הטיפול גם המלצות לפעילות גופנית.

דילוג לתוכן