סוכרת נעורים: טיפולים בטוחים ובלתי פולשניים מבית הרפואה הסינית

סוכרת נעורים
סוכרת נעורים
צילום: אינפיניטי מדיה

סוכרת ידועה בתור אחת המגפות המשמעותיות של המאה ה-21, כאשר היא מנת חלקם של רבים בגילאים צעירים יחסית. סוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1) נפוצה בדרך כלל את צעירים עד גיל שלושים, כשהסיבה ככל הנראה היא שיבוש הקיים בפעילותה של המערכת החיסונית. למרות שהסיבות לאותו שיבוש לא בהכרח קיימות, אי אפשר להתעלם מכך שהוא מביא להפחתה בכמות האינסולין המופרשת מהגוף, ועקב כך לתסמינים אפשריים דוגמת תחושת צמא מוגברת, מתן שתן רב, עייפות, ירידה במשקל ועוד. בהיעדר טיפול הולם בסוכרת הנעורים עלולים להיגרם סיבוכים דוגמת פגיעות בכלי דם, בעיניים, בכליות, בפעילות מערכת העצבים ועוד.

השאלה שצריכה להישאל במצב הדברים הזה היא האם לרפואה הסינית יש את הכלים להתמודד עם סוכרת נעורים. החדשות הטובות הן שהתשובה לכך בהחלט יכולה להיות חיובית.

לפי הרפואה הסינית, מהם הגורמים לסוכרת נעורים?

אבחון מקור הבעיה השורשי הוא השלב הראשון בטיפול בה על פי הרפואה הסינית, כאשר השיטות העיקריות המשמשות לכך הן אבחנת לשון ואבחנת פעימות הלב. הרפואה הסינית מניחה קשר הדוק בין איברי ומערכות הגוף השונים (פנימיים וחיצוניים), ובין הגוף והנפש גם יחד. על פי בהמשך לכך רוב הבעיות בגוף נובעות מחוסרים או מחוסר איזון, הקשור לאחד המונחים העומדים בליבת התורה: אנרגיית הצ'י, יין ויאנג, חמשת היסודות וכן הלאה.

בהקשר הנוכחי, אין תשובה חד משמעית לגבי החוסרים המאפיינים מצבים של סוכרת נעורים. אולם במקרים רבים מתגלה כי הסיבה העיקרית לכך היא מחסור ביין בגוף האדם. מבחינת האיברים הרלוונטיים, ה"אשם" העיקרי בסוכרת נעורים בחלק גדול מהמקרים הוא הטחול אשר פעילותו משובשת עקב סיבות שונות.

כיצד ניתן לאזן את רמות הסוכר בדם?

בסוכרת נעורים מטפלים על פי הרפואה המערבית במגוון אמצעי טיפול, אם כי לא כולם יעילים או מומלצים עבור האוכלוסייה הצעירה יותר. הזרקות אינסולין נפוצות כדרך טיפול בבעיה, אבל הן עלולות פחות להתאים לילדים עקב תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים שלהן – בעיקר ירידה חמה ברמות הגלוקוז בדם כתוצאה ממנת אינסולין גבוהה בהשוואה לתזונה שהכניס הילד לפיו.

הטיפולים ברפואה הסינית עם זאת נוטים להיות בטוחים פי כמה. דיקור סיני מבוסס על החדרת מחטים זעירות לנקודות שונות בגוף, כאשר בהקשר הנוכחי הוא עשוי לשפר את האופן בו פועלת המערכת החיסונית, מפחית לחצים ותורם להתחזקות הכללית של הגוף. הדיקור הסיני אינו כרוך בכאבים או באי נעימות, וזהו יתרון משמעותי במקרה של ילדים שמתקשים או אינם מסוגלים לקבל את הטיפולים האחרים לסוכרת נעורים.

דגשים תזונתיים לחולי סוכרת נעורים

הרפואה הסינית דוגלת באורח חיים בריא, בו תזונה נכונה מקבלת אחוז משמעותי מתשומת הלב. במקרה של סוכרת נעורים, וסוכרת כמכלול, חייבות להיעשות התאמות תזונתיות על מנת לאזן את רמות הגלוקוז בדם ולמנוע עליות חדות בהן, שעלולות להיות מסוכנות. כך יש להוציא מהתפריט מאכלים מתוקים ושומניים מדי, תוך הקפדה שכמות הפחמימות שמכניסים לגוף אינה גבוהה מדי. אותם רצוי להחליף בפחמימות שפירוקן נעשה בקצב איטי יותר וששחרור הגלוקוז בהן לדם הוא הדרגתי, מאכלים שהערך הגליקמי שלהם הוא נמוך יותר.

את התזונה ניתן לתגבר באמצעות תוספי תזונה טבעיים ו/או צמחי מרפא, העומדים אף הם בליבת הרפואה הסינית. מחקרים הוכיחו שיש מגוון צמחים אשר מפחיתים את רמות הסוכרים בדם, כאשר כמה דוגמאות נפוצות הן חילבה, עלי זית או שן הארי.

מכיוון שתסמיני הסוכרת עלולים להיות מושפעים ממצבם הנפשי של הילדים, או לכל הפחות להיות מוחמרים מהם, חשוב להשקיע את המאמצים בהורדת הלחצים והמתחים אצל הצעירים. כאן ישנות טכניקות שונות להרגעה על פי הרפואה האלטרנטיבית, ובהחלט יכול להיות להן מקום.

דילוג לתוכן