פסוריאזיס: אילו טיפולים מציעה הרפואה הסינית לסובלים מפסוריאזיס?

פסוריאזיס
פסוריאזיס הוא ממחלות העור הנפוצות ביותר, בעיקר בקרב בני גיל הזהב. זוהי מחלה אוטואימונית, במסגרתה חלה תחלופה מהירה מדי של תאי עור עקב זיהום שלהם.

התוצאה היא רבדים עוריים לא נעימים ובעיקר לא אסתטיים: רבדים מכוסי קשקשת בגווני אדום וסגול. פסוריאזיס גם מעלה בצורה משמעותית את הסיכויים לנזקים אחרים לגוף, כשהדוגמה המובהקת ביותר היא דלקת מפרקים פסוריאטית.

עם השכיחות הגבוהה של הפסוריאזיס בקרב האוכלוסייה המבוגרת, צריך לזכור דבר אחד: יש מה לעשות כדי להתמודד עם הבעיה בצורה נכונה. הרפואה הסינית מציעה מכלול רחב של פתרונות.

לפני הכול, בואו נכיר את היסודות העומדים בבסיס הרפואה הסינית

עוד לפני שמבינים את המענה הנקודתי שהרפואה הסינית מספקת לפסוריאזיס, חשוב לסקור את היסודות התיאורטיים העיקריים שלה. הרפואה הסינית יוצאת מנקודת הנחה שבעיות רבות בגוף מקורן בחוסר איזון בגוף ובחסימה של אלמנטים שונים, למשל אנרגיית הצ'י או הדם. שיפור האיזון ושחרור החסימות, דרך הטיפולים השונים, עתידים לשפר את המצב.

בנוסף לכך, הגישה מבצעת קשר בין חוסר האיזון הפנימי לבין הביטויים החיצוניים שלו על גבי איברי או אזורי הגוף השונים. מכאן נובע שבמקום להתמקד בתסמינים החיצוניים, כפי שחלק מהגישות המקבילות מציעות, הדגש כאן הוא על מציאת פתרון פנימי ושורשי יותר.
הטיפול בפסוריאזיס על פי הרפואה הסינית משלב בין פתרונות פנימיים לחיצוניים יותר, שילוב שאמור להבטיח את היעילות הגבוהה ביותר בטיפול. שימו לב שמעצם היותה של המחלה כרונית ואוטואימונית, אי אפשר להעלים אותה לחלוטין. תחת זאת הדגש הוא על הפחתת התסמינים החיצוניים שלה.

האם תזונה מסוימת יכולה לגרום להופעת פסוריאזיס?

הרפואה הסינית מעניקה דגש רב לתזונה נכונה, תוך ידיעה שהיא משפיעה רבות על מצבו הבריאותי של האדם ואף עשויה לפתור בעיות קיימות. יש להימנע ככל שניתן ממאכלים שעלולים להחריף את תסמיני הפסוריאזיס: מאכלים חריפים או מטוגנים, משקאות אלכוהוליים, מאכלים ומשקאות העמוסים בקפאין ועוד. כל אלו אינם מומלצים באופן גורף על פי הרפואה הסינית, על אחת כמה וכמה במקרים של בעיות דלקתיות.

תחת זאת רצוי לצרוך מאכלים העמוסים ברכיבים דוגמת ויטמין A, ויטמין D, אומגה 3, סיבים תזונתיים ואחרים, כאשר לצד התזונה הבסיסית ניתן לשקול תוספי תזונה. תוספים אלו, העשויים ברפואה הסינית מרכיבים טבעיים בלבד, עשויים להבטיח רכיבים בכמות גבוהה וגם ספיגה יעילה שלהם.

אילו טיפולים נוספים מציעה הרפואה הסינית למטופלים הסובלים מפסוריאזיס?

צמחי מרפא הם חלק מרכזי אחר בתורת הרפואה הסינית. בהחלט יש להם מקום גם במקרה של פסוריאזיס. הגורם המאבחן את הבעיה ומתאים לה טיפול יוכל להרכיב לאדם, בהתאמה אישית מלאה, פורמולת צמחים.

מחקרים שנערכו בעולם בשנים האחרונות מראים כי דיקור סיני עשוי לשפר משמעותית את מצבם של הסובלים מפסוריאזיס. הסיבה הראשונה לכך היא שפסוריאזיס היא מחלה הנגרמת, או מוחמרת, במצבים של מתח נפשי. כאשר הדיקור מסייע לשחרר את האדם, מהבחינה הזו, צפויה אותה הקלה מתבקשת. בכוחו של הטיפול להרגיע את עצבי הגוף שפעילות לקויה שלהם מסבירה במידה מסוימת את תסמיני הפסוריאזיס, לשפר את זרימת אנרגיית הצ'י ולאזן את האופן בו המערכת החיסונית של הגוף מגיבה למצב (במחלה אוטואימונית, המערכת החיסונית תוקפת את הגוף עקב זיהוי שגוי של סכנה מצדו). הגורם המטפל יחליט מהן נקודות הדיקור המתאימות ביותר, כאשר במקרה של בעיות עצביות יוחלט פעמים רבות על כמה נקודות באוזנו של המטופל.

הטיפולים החיצוניים לפסוריאזיס מבוססים על קרמים ותכשירים שונים, אשר יהיו עשויים אף הם מרכיבים טבעיים בלבד. מריחה של הרכיבים הבריאים על פני המקומות הבעייתיים בעור עשויה לשפר את תסמיני הפסוריאזיס, כאשר בניגוד לפתרונות מעולמות רפואיים אחרים לא אמורים להסתתר בתכשירים אלו רכיבים מזיקים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

עצירות: לא צריך להשלים עם עצירות, נסו טיפולים מבית הרפואה הסינית

דילוג לתוכן