צוואר תפוס – לשחרר חסימות עם טיפולי הרפואה הסינית

צוואר תפוס

כל אדם סובל מצוואר תפוס מדי פעם, כאשר אנשים אצלם הבעיה שכיחה נמצאים בבעיה מורכבת שבעתיים. למרות שהאינסטינקט של חלק מהאנשים הוא להמתין "עד יעבור זעם", עם מינימום תזוזה של הצוואר תוך כדי, בדרך כלל דווקא כן רצוי לטפל בבעיה בצורה אקטיבית. הרפואה הסינית, שהפופולריות שלה עולה משמעותית במהלך השנים, מציעה כמה פתרונות יעילים במיוחד לצוואר תפוס או צוואר כואב.

אבחון מקור הצוואר התפוס, תחילהצוואר תפוס

אחד היתרונות המרכזיים של הרפואה הסינית קשור לאופן בו היא מתבוננת בגוף האדם. הגישה היא בעיקרה הוליסטית ויוצאת מנקודת הנחה שאת רוב הבעיות בגוף ניתן להסביר בחוסר איזון, כאשר המטרה היא לראות מה בדיוק לא מאוזן ומהם הגורמים האפשריים לכך. צוואר תפוס בסינית ניתן לתרגם כ"נפילה של הכרית", מה שמסביר אחוז ניכר מהמצבים שמביאים לו: שינה לקויה עקב מנח שגוי של הכרית, תנוחה שאינה נכונה, עבודה במשך שעות ארוכות מול מסך המחשב וכן הלאה. במקרה הזה הטיפול ברפואה הסינית אמור לפתור את בעיית הצוואר התפוס ואת התסמינים הנלווים לו, למשל קושי של השרירים או פגיעה ביכולת ההתניידות.

ההסבר שהרפואה הסינית עשויה לספק לצוואר התפוס הוא חדירת "רוח" לאזור הספציפי בגוף, רוח אשר פוגעת ביכולת התנועה של המרידיאינים, השרירים או הגידים – ובכך למעשה משבשת את האיזון שגוף האדם שואף לו. בנוסף לכך רוב כאבי הצוואר, על פי התפיסה, מקורם בחסימה מקומית או כזו המופיעה באזור אחר בגוף. בין אם הדבר התקוע הוא אנרגיית הצ'י, הדם, הלחות או כל דבר אחר, הרי שיש לשחרר את ה"חסימה" כתנאי מרכזי לפתרון המצב.

אילו דרכי טיפול מציעה הרפואה הסינית לצוואר תפוס?

בבעיה של צוואר תפוס מומלץ לטפל בהקדם האפשרי, על אחת כמה וכמה כשמדובר בבעיה חמורה או חוזרת. במסגרת הטיפולים המרכיבים את תמונת הרפואה הסינית יש כמה שעשויים להיות מוצלחים במיוחד מהבחינה הזו, כאשר שילוב בין כמה טיפולים הוא בהחלט בגדר אפשרות.

נקודת המוצא היא שהטיפולים המשולבים מאפשרים לנצל את היתרונות של כל טיפול ובכך לקרב את הצוואר – או את הגוף כמכלול – לעבר הריפוי המוחלט שלו. כמובן שאת תכנית הטיפולים צריך להרכיב מומחה לתחום, לאחר אבחון יסודי של האדם הניצב מולו מבחינת המאפיינים הגופניים, אופי הבעיה והגורמים האפשריים לה. מבחינה מעשית, מנסים המומחים לאבחן מהי התקיעה הרלוונטית וכיצד ייתכן שהיא נגרמה.

דיקור סיני יעיל מאוד בשחרור אזורים תפוסים ובהקלה על כאבים, כך שהוא נכלל ברוב המקרים בתכנית הטיפול בצוואר התפוס. המומחה המבצע הוא שמחליט מהן הנקודות המתאימות ביותר לביצוע הדיקור, כאשר אלה יכולות להיות נקודות הנמצאות בסמוך לצוואר אך גם נקודות מרוחקות ממנו. עוד ניתן לבצע טיפולי פיזיותרפיה סינית (טווינא), הממוקדים לאזורים הכואבים. במסגרת הטווינא נעשות מניפולציות גופניות, דוגמת עיסוי או מתיחה, שעשויות לספק הקלה משמעותית לכאב תוך פרק זמן קצר.

על חשיבותה של תזונה נכונה כפתרון לצוואר תפוס

כמובן שלצד הטיפולים המקובלים על פי המסורת הסינית, ניתן לבצע שינויים נקודתיים באורח החיים. שינוי של תנוחת השינה או החלפת כרית יכולים לסייע בהרבה מאוד תרחישים. עוד ניתן לחמם את האזור הכואב, כאשר חימום באמצעים פשוטים יכול לספק הקלה בכאבים (גם אם אינו יורד לשורש הבעיה).

תזונה נכונה ומתאימה היא חלק מרכזי ברפואה הסינית. גם במקרה של צוואר תפוס, יש לה מקום. שימוש בתוספי תזונה הכוללים רכיבים המקלים על רמות הכאב הוא בהחלט אפשרי. עוד נהוג להתבסס על צמחי מרפא מסוגים שונים: צמחים דוגמת אפונה, פפריקה או קליפת עץ ערבה לבנה הם בעלי אפקט שיכוך כאבים משמעותי. ניתן להשתמש בתכשירים ובמשחות טבעיים המבוססים על צמחי המרפא והרכיבים הטבעיים.

אולי יעניין אותך גם:

עיסוי שוודי – לדעת שאתם בידיים טובות

דילוג לתוכן