צליאק – כך הרפואה הסינית מקלה על חייהם של חולי צליאק

צליאק

צליאק היא מחלה אוטואימונית נפוצה הנגרמת מרגישות לגלוטן, חלבון אותו ניתן למצוא במזונות דוגמת חיטה, שיפון ושעורה. צליאקהסובלים מצליאק חייבים להקפיד על תזונה נטולת גלוטן, כאשר התסמינים הגרמים בעת צריכת גלוטן – אפילו כמות קטנה ובלתי מודעת – כוללים נפיחות בבטן, בחילות, הקאות, שלשולים ועוד. צליאק עלול להביא להפרעות גדילה והתפתחות אצל ילדים, בעוד שמבוגרים רבים הסובלים מצליאק מגלים מחסור בברזל, לעיתים עד לרמה של אנמיה.

כיצד הרפואה הסינית רואה צליאק?

הרפואה הסינית רואה את גוף האדם כשלם הומוגני, בו יש זיקה הדוקה בין המערכות והאיברים השונים. דגש אחר בה מושם על הגורם העיקרי המביא לבעיות גופניות שונות, והוא כמעט בכל המקרים חוסר איזון באחד הרכיבים החיוניים של הגוף. הכוונה היא למונחים תיאורטיים דוגמת אנרגיית הצ'י, ייאן ויאנג או דם (במשמעות שלו ברפואה הסינית), שעומדים בבסיס התורה.
פתרון של בעיות שונות בגוף האדם מבוסס לכן על שחרור האנרגיה הכלואה והחזרת האיזון לגוף האדם כתוצאה מכך. מבחינה מעשית מדובר כאן במחסור באנרגיית הצ'י בטחול, האיבר המרכזי שמקושר לצליאק על פי הרפואה הסינית, כאשר מערכת הטחול היא חסרה וזרימת הצ'י איטית מדי.

באמצעות הטיפול ניתן לשפר את זרימת אנרגיית הצ'י באזור. שימו לב שהרפואה הסינית, עם כל היעילות שלה, לא תוכל לפתור באופן מלא את מחלת הצליאק – כאמור, זוהי מחלה כרונית שאי אפשר לרפא. באמצעות הטיפול עם זאת אפשר להקטין או לבטל את התסמינים המזוהים עם המחלה ולהביא לכך שתקופות ההפוגה בין התקפי התסמינים השונים תהיינה ארוכות יותר.

טיפולי דיקור סיני לחולי צליאק

דיקור סיני הוא אחד הטיפולים הנפוצים במחלת הצליאק, ולא קשה להבין מדוע. מטרת העל של הדיקור בהקשר הנוכחי היא לתרום לחיזוקה ולבנייתה של אנרגיית הצ'י, תוך כדי ביטול החסימה ושחרור האנרגיה הכלואה. לצורך זה מאתר המטפל את הנקודות הבעייתיות מבחינה אנרגטית, נקודות המשפיעות על פעילותן של מערכות הקיבה והטחול. פעילותן של המחטים הדקות יכולה לאפשר טיפול יעיל – עם תוצאות שעשויות להיראות החל מהטיפול הראשון. מן העבר השני של המשוואה, ברוב המקרים נדרשת סדרה ארוכה יותר של טיפולים על מנת להתמודד עם הבעיה באופן שורשי ועמוק יותר.

התאמות תזונתיות אישיות לחולי צליאק

הרפואה הסינית מעניקה משקל רב לתזונה נכונה ולאורח חיים בריא כמכלול, כך שלא מפתיעים הדגשים התזונתיים הניתנים במסגרתה לחולי הצליאק. מעבר לעובדה המובנת מאליה שאנשים הסובלים מצליאק חייבים להימנע ממאכלים המכילים גלוטן, חשוב לצרוך מאכלים התורמים לריפויים של המעיים. אלוורה, פרוביוטיקה ופפריקה הם חשובים במיוחד עבור חולי הצליאק בשל הרכיבים האנטי דלקתיים והמלחמה שלהם בחיידקים (במקרה של מוצרי פרוביוטיקה).

חשוב לשים לב שמעבר לשינויים בתפריט התזונתי, שחייבים במקרה הזה להיות מקיפים וארוכי טווח, ניתן לשפר את כל שדרוש שיפור במאזני הגוף בזכות תוספי תזונה וצמחי מרפא. חשוב לציין עם זאת שהתסמינים השונים של מחלת הצליאק עלולים להופיע אצל החולים גם לאחר שהם מקפידים על התזונה, כך שהדגשים התזונתיים לא בהכרח מספיקים כשלעצמם.

כיצד מתחילים?

פנייה למטפל מקשת הרפואה הסינית יכולה להיות הצעד המרכזי בדרך לשיפור המצב. נקודת ההתחלה היא אבחון הבעיה, בניסיון לאתר את השורשים העמוקים שלה ואת התסמינים הצפויים. שיטות האבחון העיקריות ברפואה הסינית הן אבחנת לשון ואבחנת פעימות הלב, שיכולות יחדיו לספק תמונה מקיפה של הבעיה.

שילוב בין כמה אופני טיפולים הוא נפוץ, תוך הנחה שהטיפול המשולב יאפשר ליהנות מהיתרונות של כל אחת מהשיטות. בכל מקרה נדרשת בדרך כלל הירתמות של המטופל לפתרון הבעיה, תוך התמדה בטיפולים לאורך זמן.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

בעיות גדילה: ייתכן ולרפואה הסינית יש פתרון לבעיית הגדילה של הילד/ה

קנדידה – לטפל בשורש הבעיה אחת ולתמיד עם טיפולים מבית הרפואה הסינית

דילוג לתוכן