קנדידה – שמים סוף לפטריה

קנדידה

קנדידה היא פטריית שמר אשר נמצאת בגוף של מרבית בני האדם באופן טבעי, אינה מזיקה ואף לוקחת חלק בכמה תהליכים קנדידהחשובים. אלא שמבחינה מעשית קנדידה ידועה יותר בתור זיהום בקרום הריר, שעלול להופיע באזורים שונים בגוף (איברי המין, העור, חלל הפה, הנרתיק ועוד) ונחשב לזיהום הפטרייתי השכיח מכולם. תסמיני הקנדידה משתנים בהתאם למיקום הבעיה ולדרגת החומרה שלה, כאשר הם עלולים לכלול דלקות, זיהומים, כאבים ועוד.
במאמר הבא נציג בפניכם כיצד נראית קנדידה בראי הרפואה הסינית ומה ניתן לעשות על מנת לשפר את המצב של הסובלים ממנה.

מהם הפתרונות של הרפואה הקונבנציונלית לקנדידה?

בקנדידה ניתן לטפל באמצעים שונים מקשת הרפואה הקונבנציונלית, אבל יש בכך כמה קשיים שחשוב להתייחס אליהם. הרפואה המודרנית אינה יורדת לשורש העניין אלא מתמקדת בטיפול בסממנים החיצוניים של הקנדידה, טיפול שמטבע הדברים יהיה נקודתי ומקומי. כאשר לא מטפלים בבעיה מיסודה, היא עלולה לחזור תוך פרק זמן קצר.

חיסרון אחר הוא שחלק מהטיפולים המקובלים כיום לקנדידה עלולים להזיק לגוף בדרכים שונות, בטווח הקצר והארוך כאחד. תרופות המשמשות לטיפול בקנדידה עלולות, על פי הודעת מנהל התרופות האמריקאי, לגרום לנזקים מהותיים לכבד או אפילו להגדיל את הסיכויים להתקפי לב.

מהם יתרונות הרפואה הסינית לטיפול בקנדידה?

לעומת הטיפול הקונבנציונלי, הרפואה הסינית דווקא כן מתמקדת בשורשים העמוקים ביותר של הקנדידה. השאיפה היא להבין מהם הגורמים שמביאים לקנדידה ברמה המערכתית, כאשר התשובה שמוצאת הרפואה הסינית ברוב המקרים היא אחת: חוסר איזון באחד הרכיבים החיוניים של הגוף. לא מדובר כאן ברמות של ויטמינים או מינרלים (גם אם חוסר איזון בהם עלול לגרום לבעיות בריאותיות), אלא למונחי יסוד דוגמת אנרגיית הצ'י, יין ויאנג או הדם.

במקרה הזה, תטען הרפואה הסינית כי מקור הקנדידה הוא חוסר איזון הקשור באופן ישיר למערכת החיסונית או משפיע עליה. הרפואה הסינית מניחה קשרים הדוקים בין איברים ומערכות בגוף. בהקשר הנוכחי ה"אשמים" העיקריים, מלבד מערכת החיסון, הם האיברים השונים העומדים בבסיסה של מערכת העיכול – ובעיקר הכבד, הטחול, המעי הדק, המעי הגס והכליות. אופן הטיפול משתנה בכל אחד מהמקרים, בהתאם למאפייני הבעיה ולנתוני האדם, אבל סביר מאוד להניח שמטרה מרכזית תהיה לפתור את חוסר האיזון הקשור למערכות אלה – ובכך לתרום לאיזון כוללני בגוף ובנפש.

מהן דרכי הטיפול העיקריות של הרפואה הסינית בקנדידה?

הטיפול ברפואה הסינית מבוסס על הגישה ההוליסטית, הרואה את גוף האדם כמקשה אחת ושואפת ליצור איזון מושלם בגוף ובנפש גם יחד. באמצעות טיפול יסודי ומותאם אישית, על בסיס הרפואה הסינית, ניתן לשפר משמעותית את התסמינים המזוהים עם הקנדידה. התמדה בטיפול עשויה אף להביא לכך שהאדם יצליח להתגבר על הקנדידה, אפילו לפרק זמן ארוך.

ההתאמות התזונתיות הן מרכזיות מאוד ברפואה הסינית, כך שמיותר לציין שיש להן מקום גם במקרה של קנדידה. הדגש הוא על מאכלים אשר תורמים לחיזוקה של המערכת החיסונית מצד אחד ומרעיבים את הקנדידה מהצד השני: כך למשל מאכלים העמוסים בוויטמינים ובסיבים תזונתיים ראוי שיחליפו את המתוקים או המאכלים השמנוניים. הרפואה הסינית בהחלט יכולה להציע התאמה של תוספי תזונה וכן צמחי מרפא, כמו גם המלצות על פעילות גופנית.

לצד התזונה, ניתן בהחלט לשקול טיפולים אחרים מעולם הרפואה הסינית. דיקור סיני הוא מהנפוצים שבטיפולים אלה. על פי הממצאים שהתגלו באבחון, יכול המטפל להסיק על האזורים אשר שחרור האנרגיה שבהם עשוי להחזיר את הגוף לאיזון. ניתן לשקול טיפולים אחרים, דוגמת גואה-שה, כוסות רוח או טווינא (פיזיותרפיה סינית), כאשר שילוב בין כמה טיפולים הוא בהחלט אפשרי. יש מקרים בהם שילוב שכזה אפילו יהיה יעיל פי כמה.

דילוג לתוכן