קרוהן וקוליטיס – פתרונות הרפואה הסינית להקלה על החולים

קרוהן וקוליטיס

קרוהן וקוליטיס הן ממחלות המעי הדלקתיות הנפוצות ביותר שיש. מחלות אלה עלולות לפגוע במעי באופנים שונים, כאשר הפגיעה קרוהן וקוליטיס היא כרונית: אדם הסובל מקרוהן וקוליטיס אינה יכול להתגבר עליהן לחלוטין, כך שהמאמצים הטיפוליים שלו מתמקדים בהקטנת דרגת החומרה של התסמינים ובניסיון להאריך את ההפוגות שבין התלקחויות המחלות. לרפואה הסינית יש מגוון רחב של פתרונות אפשריים למחלות המעי הדלקתיות, כפי שנראה לכם במאמר הנוכחי.

מה הבעיה בטיפול הקונבנציונלי בקרוהן ובקוליטיס?

הרפואה המערבית, הקונבנציונלית, מציעה טיפולים שונים למחלות המעי הדלקתיות, לרבות תרופות אנטי דלקתיות, סטרואידים או תרופות לדיכוי פעילותה של המערכת החיסונית. הבעיה היא שהטיפולים האלו מתמקדים בעיקרם בתסמינים ואינם יורדים לשורש הבעיה. למרות שקרוהן וקוליטיס אינן נעלמות לעולם, כפי שציינו קודם לכן, באמצעות פתרון עמוק יותר מזה של הרפואה המערבית אפשר לשפר משמעותית את מצבם של הסובלים מהן.

קושי אחר קשור לסיכונים המאפיינים את חלק מדרכי הטיפול. התרופות כרוכות בתופעות לוואי לא נעימות ובסכנת התמכרות, בעיקר כאשר הן "חזקות" (סטרואידים למשל). ניתן לבצע במקרים המורכבים פעולות כירורגיות, בהן דרגת הסיכון עולה עוד יותר.

הדגש ברפואה סינית הוא על טיפול בהתאמה אישית

הפתרון שמציעה הרפואה הסינית לקרוהן ולקוליטיס נעשה לאחר אבחון מקיף של האדם, הנעשה לרוב דרך אבחנת לשון ואבחנת דופק – שתי השיטות המרכזיות העומדות בליבת הרפואה הסינית. בהתאם לממצאי האבחון תתקבל תמונה לגבי הבעיה השורשית שהאדם סובל ממנה, הקשורה ברוב המקרים לחוסר איזון או לחוסרים הקיימים אצלו במערכת האנרגטית, ברכיבים תאורטיים דוגמת יין ויאנג ועוד. כך למשל החולשה של מערכת העיכול, עקב החוסרים או חוסר האיזון, יוצר עומסים כבדים עליה. הגוף מתקשה לפרק את המזון שאין לו צורך, מה שיוצר עודפות המביאה לחום וללחות. מכאן הדרך לתסמינים דוגמת כאבי בטן או שלשולים אינה ארוכה למרבה הצער.

ההנחה היא שקרוהן, קוליטיס ומצבים מורכבים אחרים הקשורים למערכת העיכול עלולים להיגרם עקב בעיות בתפקוד איברים ומערכות שונים בגוף. הרפואה הסינית רואה את גוף האדם כשלם הומוגני, בו יש הלימה של ממש בין הפנים לבין החוץ וגם בין הגוף לבין הנפש. באמצעות פתרון הוליסטי אפשר לספק מענה מקיף, שהשפעתו על הגוף עשויה להיות אדירה בטווח הזמנים הקצר והארוך כאחד: לא רק שיכוך של התסמינים הקיימים, אלא גם הפחתה שלהם לאורך זמן.

 

מהם הטיפולים העיקריים בקרוהן ובקוליטיס?

אי אפשר לקבוע מראש מהם הטיפולים שיותאמו עבור אדם ספציפי הסובל מקרוהן או מקוליטיס, כאשר הטיפולים הם מקשת רחבה של הרפואה הסינית. דיקור סיני הוא נפוץ מאוד בהקשר הזה. המטרה העיקרית של הדיקור בהקשר הנוכחי היא להוציא את החום ממערכת העיכול, להפחית את הלחות, לשכך כאבים ולהרגיע את האדם (והרי ידוע שמחלות מעי דלקתיות עלולות להיות מוחמרות במצבים של סטרס ולחץ). את הדיקור מבצעים באמצעות מחטים דקות והוא לא אמור להיות כואב או כרוך באי נעימות גדולה מדי. טווינא, כוסות רוח או גואה-שה עשויים להיכנס לתמונה בהתאם לממצאי האבחון.

דגש אחר ברפואה הסינית הוא על התאמות תזונתיות. באמצעות העדפה של מזונות המרגיעים את מערכת העיכול ומשככים את התסמינים שלה אפשר לשפר באופן דרסטי את מצבם של אלו הסובלים מקרוהן או מקוליטיס. התפריט התזונתי מלווה בדרך כלל את האדם כל חייו מעצם היותה של המחלה כרונית, עם התאמות מתבקשות מפעם לפעם. תוספי תזונה טבעיים ופורמולות של צמחי מרפא עשויים להיכלל אף הם בתוכנית הטיפולים.
בדרך כלל נעשה שילוב בין כמה שיטות ואופני טיפול, כאשר תקופת הטיפול היא ארוכה בהשוואה לבעיות אחרות המופיעות בגוף האדם.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

קנדידה – לטפל בשורש הבעיה אחת ולתמיד עם טיפולים מבית הרפואה הסינית

צליאק – להשיב את האיזון לגוף עם מגוון טיפולים משדה הרפואה הסינית

דילוג לתוכן