רפואה סינית לאיזור הראש

טיפולי ראש על בסיס הרפואה הסינית

ראש, מבחינות רבות, הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם. מעבר לעובדה שבראש תמצאו את הגולגולת והמוח, מרבית איברי החישה נמצאים על גביו. הראש, למרבה הצער, אינו חסין בפני שורה ארוכה של פגיעות המקשות על האדם הסובל מהן. בין אם המדובר בכאבי ראש במיגרנות, בבעיות הקשורות לאיברי החישה (למשל דלקת עיניים, יובש וגרד בעיניים או כאבי אוזניים) או לבעיה שורשית יותר, ברור שאין מנוס מלפתור את הקושי בהקדם האפשרי.

כאן בדיוק נכנסת לתמונה הרפואה הסינית, המציעה מכלול רחב של פתרונות עבור מצבים בעייתיים הקשורים לראש.

אישה סובלת מכאב ראשהבעיה אינה חייבת להיות בראש

הרפואה הסינית שונה מזו המערבית בכמה וכמה אופנים, כולל ההתייחסות שלה למקור הבעיות השונות. בעוד שברפואה הקונבנציונלית הדגש פעמים רבות הוא על זיהוי התסמינים והתמודדות איתם, הפתרון שמציעה הרפואה הסינית לרוב הוא שורשי ויסודי יותר. נקודת המוצא היא שבעיות בראש לא בהכרח נובעות מהאיבר עצמו, אלא עלולות להיות קשורות למגוון רחב של איברים ומערכות בגוף האדם. ואגב, לא מדובר כאן רק בבעיות גופניות אלא גם בנסיבות נפשיות: והרי ידוע שמצבים דוגמת לחצים או מתחים משפיעים במידה רבה על הראש.

לפי הרפואה הסינית, רוב הבעיות שהאדם סובל מהן מקורן בחוסר איזון הקיים ביחס לאחד המונחים המרכזיים העומדים בבסיס התפיסה: אנרגיית החיים הצ'י, יין ויאנג, דם ועוד. דגש טיפולי מרכזי לכן יהיה על השבת הגוף לאיזון, מטרה שיכולה להיות מושגת דרך שיפור זרימת האנרגיה בערוצים החופשיים והשלמת החוסרים שמתגלים בגוף. מדובר במטרות חשובות ברפואה הסינית כמכלול, אבל הן יכול להיות מוכוונות גם לטיפול בכאבי ראש ובצרות אחרות הקשורות אליו.

באופן ספציפי יותר, הרפואה הסינית רואה בעיות וכאבי ראש כתוצאה אפשרית של חוסר האיזון הקייפ בין הראש לבין הלב או הכליות, שני האיברים המשפיעים עליו במידה הרבה ביותר. בדרך כלל חוסר האיזון מתחיל בכליות ומשפיע על האיברים האחרים בשרשרת. עם זאת הבעיה עלולה להיות גם בכבד, שתפקידו העיקרי הוא לפזר את האנרגיה ברחבי הגוף בצורה נאותה. כאשר זרימת האנרגיה נפגעת עקב סיבות גופניות או נפשיות, הראש הוא אחד הנפגעים העיקריים מכך.

טיפולי ראש על בסיס הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מציעה פתרונות לכמעט כל בעיה רפואית שאפשר להעלות על הדעת, כך שלא מפתיעה העובדה שגם לראש היא מציעה מספקת מענה ראוי. מכיוון שהראש עלול להיות מושפע מאיברים ומאזורים אחרים בגוף, נעשה קודם כל אבחון שמטרתו לראות מה מקור הבעיה שהאדם סובל ממנה. באמצעות שיטות דוגמת אבחנת לשון ואבחנת פעימות הלב, יכול המטפל לקבל תשובה לשאלה – תשובה שתשפיע מטבע הדברים על הטיפול שהוא מבצע.

דיקור סיני הוא שיטה יעילה במיוחד להתמודדות עם שורה ארוכה של בעיות, כולל כאלה הקשורות לראש. באמצעות זיהוי הנקודות ה"בעייתיות" בגוף וניתוב מיטבי של האנרגיה בהן, באמצעות המחטים הדקות, אפשר להתקרב בצעדי ענק לעבר פתרון הבעיה. גם טיפולים אחרים המבוססים על מגע, דוגמת טווינא או טיפול בכוסות רוח עשויים לשפר את מצב הראש. בדרך כלל נדרשת סדרת טיפולים על מנת לפתור את הבעיה בצורה מספקת, במיוחד אם היא חמורה במיוחד או בעלת בסיס כרוני.

הרפואה הסינית דוגלת באורח חיים בריא, בכוחו להשפיע לטובה גם על מצב הראש. באמצעות התאמה נכונה של תפריט תזונתי אפשר לחזק את הגוף ולהתמודד עם חוסרים, אשר בחלקם עלולים להחמיר בעיות הקשורות לראש. לצד התפריט התזונתי נהוג להתאים לאדם באופן ספציפי תוספי תזונה וצמחי מרפא, גם הם עומדים בליבת הרפואה הסינית.

 

ראו גם:

חוסר דם: בלי עירוי דם וללא טיפולים פולשניים – כך הרפואה הסינית מטפלת בחוסר דם

דלקת עיניים – כך מטפלת הרפואה הסינית בעיניים, שמהוות בבואה לנפש האדם

סובלים מכאבי כתפיים? טיפול הוליסטי להקלה על כאבי כתפיים מבית הרפואה הסינית

פתרונות מקיפים וארוכי טווח מבית הרפואה הסינית לכתף קפואה

דילוג לתוכן