שומנים בדם – תכנית טיפולית מותאמת אישית

שומנים בדם

רבים סובלים ממצב בו הדם שעובר בגופם הוא הכול חוץ מבריא. שומנים בדם, כמו גם עודף כולסטרול בו, הם בעיות בריאותיותשומנים בדם בין כדוריות דם אדומות נפוצות הנובעות מגורמים דוגמת גנטיקה, תזונה לא נכונה, היעדר פעילות ספורטיבית מספקת, מחלות רקע שהאדם סובל מהן ועוד. חשוב לטפל בבעיה בהקדם האפשרי, וזאת על מנת למנוע נזקים קצרים או ארוכי טווח הנובעים ממנה. אבל מהי הדרך הנכונה ביותר לעשות זאת?
הרפואה הסינית מציעה מכלול פתרונות למצב של שומנים או עודף כולסטרול בדם, כך שלאחר אבחון מקיף של האדם והתאמת תוכנית טיפולים – גדלים הסיכויים להתמודדות יעילה עם הסיטואציה.

מהו המקור לשומנים בדם בתפיסת הרפואה הסינית?

עוד לפני שמתייחסים לטיפולים הספציפיים, חשוב להדגיש שהרפואה הסינית רואה את בעיית השומנים בדם, כמו גם הכולסטרול הגבוה, בצורה ייחודית. מנקודת המבט של הרפואה הסינית ישנו קשר הדוק בין הגוף לבין הנפש, כאשר רוב הבעיות הרפואיות והמחלות מקורן בחוסר איזון פנימי. קצרה היריעה מלפרט כאן על המונחים המרכזיים העומדים בבסיס התורה, דוגמת יין ויאנג, אנרגיית הצ'י או חמש הפאזות, אבל השורה התחתונה היא שבעיות במחזור הדם מקורן לרוב בקשיים אנרגטיים ובחוסר איזון הקשורים למערכות הגוף האחרות – ובמקרה הזה בעיקר מערכת העיכול.

שומנים בדם ועודף כולסטרול נובעים במקרים רבים, על פי הרפואה הסינית, ממצב בו מערכת הכבד אינה מאוזנת (שימו לב שההתייחסות היא למערכת כולה ולא לאיבר בלבד). עוד הם עלולים להעיד על חולשה של מערכת העיכול ושל איברים דוגמת הקיבה או הטחול מנקודת המבט של הרפואה הסינית. גם כאשר יש בסיס גנטי לבעיה, הרפואה הסינית תתייחס אליו לרוב לכזה הקשור להיסטוריה המשפחתית של תפקוד הכליות ולא לעובדת רמת השומנים או הכולסטרול בדם.

אילו טיפולים מציעה הרפואה הסינית לסובלים משומנים בדם?

לאחר אבחון הבעיה הבריאותית, הנעשה לרוב באמצעות כלים דוגמת אבחנת לשון, אבחנת דופק ותשאול, מותאמת לאדם הספציפית תוכנית טיפולים אישית. שילוב בין כמה אופני טיפול הוא בהחלט הגיוני ולעיתים אף מתבקש, כאשר שילוב שכזה מאפשר לנכס את היתרונות של כל טיפול ובכך עשוי להפוך את הטיפול הכולל ליעיל פי כמה. הנתונים מראים שטיפול מוצלח בבעיה, על פי עקרונות הרפואה הסינית, עשוי להיות יעיל במיוחד – אפילו בכ-30-20% בהשוואה לטיפולים התרופתיים המקובלים מקשת הרפואה הקונבנציונלית (טיפולים הכרוכים כידוע בתופעות לוואי אפשריות ובסיכונים אחרים).

זה מתחיל עם הרגלי התזונה, לגביהם נדרשת ברוב המקרים "מהפכה" של ממש. על האדם לצמצם ככל שניתן את המאכלים המזיקים לגוף, דוגמת המזון המעובד, המטוגן או כזה העמוס בשומנים. מן העבר השני של המשוואה יש להגביר את הצריכה של מאכלים המכילים סיבים תזונתיים (דוגמת פירות וירקות), מאכלים העמוסים בתאית (לחם מלא, פסטה) ועוד. חשוב שהאדם יקפיד על שתייה מרובה, כאשר תה סיני ותה ירוק יכולים לחולל פלאים. חשוב שהארוחות תהיינה מאוזנות ומשולבות עם אורח חיים פעיל ובריא ככל שניתן.

לצד התפריט התזונתי, יש צורך ב"תגבורים" אשר על פי הרפואה הסינית יכולים להינתן דרך תוספי התזונה הטבעיים כמו גם צמחי המרפא. מטפל מן המניין בתחום יתאים לאדם באופן אישי את המוצרים המתאימים לו, בהתחשב באבחון שביצע, בדרגת החומרה של הבעיה, במאפיינים הפיזיים של האדם ועוד.

אי אפשר שלא להתייחס גם אל דיקור סיני, העומד בליבת הרפואה הסינית כמכלול. ההנחה היא שדיקור סיני באזורים שהתגלו כבעייתיים או בכאלה המקושרים אליהם עשוי לשפר בצורה דרסטית את רמת התפקוד של איברי מערכת העיכול, למקסם את תנועת המעיים ולהביא לניקוי של השומנים מהדם. בדרך כלל נדרשת תוכנית שלמה של טיפולים על מנת שניתן יהיה לראות את התוצאות המצופות, כך שהתמדה היא אחת ממילות המפתח.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

אוטם שריר הלב – כך הרפואה הסינית תעזור לכם למנוע התקף לב

דילוג לתוכן