טיפול בכוסות רוח – לחיים טובים יותר

כוסות רוח
טיפול בכוסות רוח הוא מהעתיקים בעולם הרפואה הסינית, אבל גם מהנפוצים בהם. כבר למעלה מאלפיים שנה שמשתמשים בכוסות רוח על מנת לטפל במכאובים ובצרות אחרות שהגוף – ולעתים גם הנפש – סובלים מהם. התוצאות מרשימות בהחלט: תגידו מה שתגידו על טיפול בכוסות רוח למת, כמו באמרה הידועה, עבור אלו החיים הטיפול עשוי לחולל פלאים.

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פונים לטיפול בכאב באמצעות טיפול בכוסות רוח. רב האנשים ששומעים את צירוף המילים "כוסות רוח" מיד זזים באי נוחות בכיסא או מעוותים את פנים ואומרים "לא תודה, אני אוותר". אבל האמת היא שאין צורך לפחד מטיפול שכזה שכן מדובר בשיטת טיפול סינית עתיקה בת 2000 שנים המביאה בכל יום להקלה למטופלים רבים ברחבי העולם.

מהו טיפול בכוסות רוח?

כוסות רוח הן כוסות מיוחדות הנצמדות אל הגוף באמצעות ואקום מתוך מורה לסייע ולהקל בטיפול במחלות וכאבים שונים. בעבר מטפלים ברפואה סינית נהגו לטפל בכוסות רוח עשויות מקרן של איילים, מבקמבוק או מחימר.

כיום, בעידן המודרני נוהגים להשתמש ב – 3 סוגים של כוסות רוח:

 1. כוסות רוח מזכוכית המשתמשות בצמר גפן בוער על מנת ליצור ואקום.
 2. כוסות רוח מפלסטיק המשתמשות במשאבה מיוחדת על מנת ליצור ואקום.
 3. כוסות רוח מסיליקון המשתמשות בלחיצה על מנת ליצור ואקום.

מיד עם יצירת הואקום בכוס מצמידים אותה אל הגוף באיזור הכואב והפגוע. בפעולת היניקה של הואקום העור למעשה "נשאב פנימה" אל חלל הכוס, מעט מתנפח וגורם לנימים הדקיקים בגוף להתפוצץ.

כוסות הרוח יוצרות מעין שטף דם מקומי שמעורר את המערכת החיסונית של הגוף. זו מיד מזרימה לאיזור המטופל דם עשיר בחמצן וכדוריות דם לבנות המכילות חומרים נוגדי דלקת. למעשה, מדובר בתהליך התחדשות של הגוף.

בסיום הטיפול, מנתקים את כוסות הרוח והגוף משתחרר. המטופל ירגיש הקלה גדולה, אך יחד עם זאת ישארו על גופו סימנים עגולים בצבע סגלגל או בצבע אדמדם במקום בו הוצמדו הכוסות.

מספר ימים לאחר הטיפול, לא יישאר זכר מהסימנים האלה ומראה העור יחזור לעצמו.

כמה זמן נמשך הטיפול?

טיפול בכוסות רוח נמשך לרב בין 10 עד 15 דקות וניתן להצמיד עד 20 כוסות רוח בטיפול אחד, כמובן שהכל תלוי במצבו הרפואי של המטופל. במקרים מסוימים יתכן שהמטפל יחליט על סדרה בת מספר טיפולים בכוסות רוח כדי להגיע אל התוצאה הטיפולית הטובה ביותר.

למי מתאים טיפול בכוסות רוח?

כוסות רוח היא שיטת טיפול המתאימה לגברים, נשים וילדים וניתן לטפל ולרפא בעזרתן מגוון מחלות ומכאובים.

רב המטפלים נוהגים להצמיד כוסות רוח לגב, כוסות רוח לבטן או כוסות רוח לפנים. אסור להצמיד כוסות רוח לאיזור העורק הראשי, לגרון.

3 התחומים העיקריים בהם מטפלים בכוסות רוח הם:

 1. טיפול כוסות רוח לכאבים – טיפול זה מתאים לכאבי שרירים, כאבי גב, כאבי בטן, כאבי ראש וסחרחורות ועוד.
 2. טיפול כוסות רוח למחלות – טיפול זה מתאים לדלקת פרקים, לאסטמה, לשלבקת חוגרת, לשיתוק פנים, לשפעת והצטננות ועוד.
 3. טיפול כוסות רוח לספורטאים – הטיפול מעודד את הגוף שלהם להחלים מהר יותר וטוב יותר.
 4. טיפול כוסות רוח למצבים נפשיים –  בנדודי שינה, מתח, חרדה ודיכאון.

יתרונות וחסרונות לטיפול כוסות רוח

כמו בכל טיפול רפואי גם לטיפול כוסות רוח יתרונות וחסרונות שחשוב להכיר לפני שקובעים תור.

היתרונות הטמונים בטיפול הזה הם שיפור זרימת הדם המוביל להקלה מיידית ומשמעותית בעוצמת הכאב, ניקוי רעלים ממחזור הדם והרפיה כללית של הגוף.

לעומת זאת, ישנם גם חסרונות. החיסרון הראשון הוא שקיים סיכוי לחוות כוויה בעור במידה וכוסות הרוח חוממו באש יתר על המידה. החיסרון השני, גירוי יתר של העור שיוביל להיווצרות שלפוחיות, גירודים ואדמומיות. החיסרון השלישי הוא הוא שקיים סיכוי להידבק בזיהום במידה וכוסות הרוח לא עברו ניקוי וטיהור ראוי לפני תחילת הטיפול.

למי אסור לעבור טיפול כוסות רוח?

למרות שציינו שכוסות רוח הן טיפול המתאים לגברים, נשים וילדים, עדיין חלות הגבלות רפואיות. חשוב לדעת שהטיפול אינו מתאים לכל אחד והוא אף עלול להיות מסוכן למטופלים הסובלים ממצבים בריאותיים כגון:

 • אנשים הלוקים בהפרעות דימום ויש להם נטייה לדמם יותר לעומת אנשים בריאים . בנוסף, הטיפול אינו מומלץ לאנשים הנוטלים תרופות מדללי דם באופן קבוע.
 • אנשים הלוקים הסובלים מעור מגורה או שיש להם בעיות עור ואקנה. טיפול כוסות רוח עלול להחמיר את מצבם.
 • אנשים הסובלים מחלות זיהומיות, שכן טיפול בכוסות רוח עלול להחמיר את מצבם.
 • אנשים חולים בסכרת.
 • נשים בהיריון – כאן הדעות חלוקות. יש הטוענים כי יש להימנע לאורך כל חודשי ההיריון מטיפול בכוסות רוח ויש הטוענים שניתן לטפל באמצעות כוסות רוח לגב התחתון במהלך השליש הראשון של ההיריון.

 

אם אתם סובלים מבעיה רפואית כזו או אחרת, אם אתם נוטלים תרופות באופן קבוע ולא בטוחים האם טיפול בכוסות רוח הוא הטיפול המתאים עבורכם – התייעצו עם רופא המשפחה.

 מה עושים אחרי טיפול בכוסות רוח?

לאחר טיפול חשים עייפות או חולשה קלה, לכן מומלץ לנוח ולא לעשות פעילות גופנית או כל פעילות מאמצת אחרת. כמו כן, מומלץ שלא לחשוף את האיזור שטופל לרוח ולשמש ישירה ולא להתקלח כמה שעות אחריו.

איפה אסור להצמיד כוסות רוח?

ישנם מספר איזורים בגוף עליהם אסור להצמיד כוסות רוח.

בחלקו האחורי של הגוף ניתן להצמיד כוסות רוח לגב ובתנאי שהן לא מוצמדות על או בקרבת הכליות או בסמוך לעורק הראשי הממוקם מאחורי הברך ( עורק פופליטאלי).

בחלקו הקדמי של הגוף, חלה אותה מגבלה – אסור להצמיד כוסות רוח בקרבת עורק ראשי. אלא שבחלקו הקדמי של הגוף בניגוד לחלקו האחורי, יש מקומות נוספים בהם אי אפשר להצמיד כוסות רוח:

 1. העורק הראשי הממוקם משני צידי הצוואר.
 2. עורק הרכה ואיזור הפנים
 3. עורק בית השחי
 4. עורק הזרוע
 5. עורק הירך
 6. קו האמצע הבטני בחיבור שרירי הבטן

טיפול בכוסות רוח עם הקזת דם

הקזת דם מחזירה אותנו אל ימי האינקוויזיציה הספרדית או אל עלילות הדם על יהודים, אך כשמדברים על כוסות רוח והקזת דם מתכוונים למעשה לדקירה אחת קטנה. במהלך הקזת הדם, הגוף "מדמם" מספר טיפות בודדות כך שאפשר לנשום לרווחה ובלי להיבהל פשוט להמשיך לקרוא.

הרפואה הסינית מאמינה כי בגוף האדם זורמת אנרגיה ( רוח או צ'י ). ככל שהאנרגיה נמצאת בתנועה רציפה וזורמת כך הגוף בריא יותר. ככל שהיא תקועה וסטטית, הגוף יאותת על כאבים באיזורים שונים בגוף. על מנת לשחרר את האנרגיה התקועה דוקרים את הגוף בעזרת מחטים קטנטנות באיזורים שונים וכך מקלים על הכאב.

 אז למי פונים?

טיפול בכוסות רוח הוא חלק מהותי ברפואה הסינית, אם כי ברור שלא כל מטפל בשיטה אכן מבצע אותו ברמת מומחיות זהה. חשוב לראות בדיוק מהי ההכשרה שעבר אותו מטפל ומהו הניסיון שלו בתחום. חשוב לשים לב שיש מטפלים שמראש מתמקדים בבעיות ספציפיות או אפילו בעבודה עם אוכלוסייה מוגדרת. במקרה הזה, מיותר לציין שנדרשת התאמה מלאה של אוכלוסיית היעד.

לרשימת המטפלים המומלצים >>

לסיכום, אין צורך לפחד מטיפול בכוסות רוח או מהקזת דם, הם הגרסה המודרנית לטיפולים סיניים עתיקי יומין.

נהוג לטפל בכוסות רוח מזכוכית, מפלסטיק או מסיליקון המוצמדות אל הגוף ויוצרות ואקום. במהלך הטיפול הנמשך לרב עד 15 דקות, הגוף מזרים אל האיזור המטופל דם עשיר בחמצן ובכדוריות לבנות אשר עוזרות להפיג את תחושת הכאב ולהקל על המטופל.

הטיפול מתאים לגברים, נשים וילדים אך אינו מתאים לנשים בהיריון, לאנשים חולי סכרת או לאנשים המטופלים במדללי דם. בסופו של הטיפול, ישארו עיגולים אדומים על האיזור שטופל, אך הם יעברו תוך מספר ימים ולא יגרמו כאב.

טיפול בכוסות רוח יכול להיות חוויה מעצימה של התחדשות ורענון לגוף ולנפש.

 

תשובות לשאלות נפוצות על כוסות רוח

העיקרון המרכזי בטיפול באמצעות כוסות רוח הוא הצמדה שלהן לעור, באמצעות ואקום, כאשר על פי הטיפול המסורתי הוואקום נוצר באמצעות אש. את הכוסות מצמידים לגוף לפרק זמן הנע בין כשלוש דקות עד כרבע שעה, בהתאם לתפיסת המטפל ולבעיה הספציפית שהוא מתמודד אתה. עם הצמדת כוסות הרוח לעור, האדם חש שהעור שלו "נשאב". תחושה זו אינה מקרית, כאשר לפי רזי הרפואה הסינית היא נובעת מתנועת אנרגיית הצ'י והדם מתחת לפני העור. הזרימה המוגברת של האנרגיה והדם עשויה לשחרר חסמים, אשר מביאים לפי התורה לשורה ארוכה של בעיות פוטנציאליות. כוסות הרוח מקרבות את האדם לעבר האיזון הדרוש עבורו, כך שמתאפשר פתרון שורשי בשורה ארוכה של מצבים פוטנציאליים. בנוסף לכך הן מביאות לפגיעה מוכוונת בכלי הדם הנמצאים בסמוך לעור, עד ליצירת שטפי דם זעירים. למרות שהתיאור הזה עלול להתריע חלק מכם, בפועל הפעולה הזו לא רק שאינה כרוכה בכאבים ראויים לציון – אלא גם מסייעת משמעותית להפחתת כאבים. ניתן למצוא כיום סוגים שונים של כוסות רוח, הנבדלות ביניהן בעיקר בצורה ובחומרי הגלם. לצד החומרים הטבעיים, דוגמת עץ, במבוק או חימר, הגרסאות הנוכחיות של כוסות הרוח עשויות להיות מוכנות מחומרים דוגמת גומי או פלסטיק.
טיפול בכוסות רוח הוא בעל תמורות חיוביות עבור הגוף, כך שניתן לשלב אותו בתכניות טיפולים רבות – לא פעם כחלק מטיפול מקיף יותר של דיקור סיני, טווינא או שיאצו. כוסות רוח מסייעות להפחית כאבים באזורים שונים בגוף, אפילו כאבים עזים או כרוניים במיוחד. בנוסף ניתן להתבסס על הטיפול במטרה לשחרר שרירים תפוסים, בעיה נוספת שהיא מנת חלקם של רבים באוכלוסייה. בכוחו של הטיפול בכוסות רוח לשחרר את גוף האדם מההשפעה הלא נעימה של קור אשר חודר אליו. לפי הרפואה הסינית, הקור הזה בהחלט יכול לבוא לידי ביטוי חיצוני בדמות התקררות וצינון. לכן הטיפול נפוץ גם בשלבים הראשונים של מחלות קור ובעיות אחרות משדה המשחק.
הטיפול בכוסות רוח אפשרי עבור מכנה משותף רחב של אנשים, מבוגרים וצעירים כאחד. עם זאת רצוי שלא לבצע אותו במהלך ההריון, אצל נשים, או בקרב חולים במחלות דוגמת סוכרת או זאבת. הסיבה היא שהטיפול עבור אוכלוסיות אלו עלול לגרום לסימנים לא נעימים, לדימום או לחבלות. יש לציין שבחלק גדול מהמקרים נותרים במקום בו הניחו את הכוסות על העור סימנים, בגוון אדום או סגול. הופעה שלהם היא טבעית ואמורה לחלוף מעצמה תוך כמה ימים, כך שאין סיבה לדאגה. קצב ההיעלמות של הסימנים משתנה אצל בני אדם שונים וגם תלוי באורח החיים שלהם, כך שבאמצעות תזונה מסוימת, הימנעות מאלכוהול והקפדה על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית ניתן להאיץ את ה"ריפוי".
טיפול בכוסות רוח בדרך כלל אינו כואב. חלק מהאנשים עלולים לחוות תחושת משיכה קלה במהלך התהליך, אבל זה בדרך כלל נסבל היטב ולא נחשב ככואב. ניתן להתאים את עוצמת היניקה בהתאם לרמת הנוחות של המטופל.
דילוג לתוכן