רפואה סינית לבעיות עור

מה זה EFT?

העור הוא השכבה החיצונית של גוף האדם. העור, שמבחינה מעשית הוא האיבר הגדול ביותר, מכסה כמעט את כל שטח הגוף וגם מהווה חלק מהמערכת החיסונית של האדם. הבעיה היא שהעור אינו חסין כלל מפני פגיעות, שברוב המקרים מהוות פגם אסתטי שקשה להתעלם ממנו כאשר העור חשוף. בין אם המדובר הוא בפסוריאזיס, באקנה, פריחות עוריות, באטופיק דרמטיטיס (אלרגיה של העור) או בכל בעיה אחרת, ברור מדוע נשאף להעלים אותה – ורצוי גם אחת ולתמיד. אז מהם הפתרונות המוצעים ברפואה הסינית לצורך המטרה החשובה הזו?

האשם העיקרי: הכבד

ברפואה הסינית, הגוף הוא שלם הומוגני אחד בו חייבת להיות הלימה בין הגוף לבין הנפש ובין הפנימי לחיצוני. ההנחה היא שמצבים של חוסר איזון או חסר באנרגיית החיים (הצ'י), בדם ובשאר רכיבים אחרים עלול לפגוע בגוף. ההשפעה לכן עלולה להיות מקיפה ולגעת בשלל אזורי הגוף. בהקשר הנוכחי, סבירות גבוהה מאוד שבעיית העור לה אנו עדים נובעת מבעיה פנימית אותה יש לגלות.

חוסר האיזון הגורם לבעיות בעור נובע בהרבה מאוד מקרים בכשלים אנרגטיים סביב הכבד, "ממטרת האנרגיה" של הגוף. הכבד הוא אחראי המרכזי על האופן בו זורמת האנרגיה בגוף האדם, מניע את הדם ועקב כך מביא להזנה החיונית של העור. כאשר יש חסימה אנרגטית העור נפגע, מה גם שהחסימה עלולה להביא להיווצרותו של חום פנימי אשר מגביר תהליכים דלקתיים של העור. לעיתים זה קורה כתוצאה מהפגיעה הישירה והראשונית יותר בלב, ועקב כך במצב הנפשי. ידוע הרי שבעיות רבות בעור נובעות או מחמירות עקב קשיים נפשיים המופיעים אצל האדם.

שימו לב שלא רק הכבד עלול לגרום לבעיות עוריות. הרפואה הסינית רואה קשר הדוק בין איברי ומערכות הגוף השונים, כך שבעיה באזורים שונים בגוף עלולה לתת את אותותיה החיצוניים על העור. באמצעות אבחון מקיף, הנעשה דרך השיטות העיקריות של אבחנת לשון ואבחנת דופק, יכול מטפל מיומן לקבל תשובות ללא מעט שאלות הנוגעות לשורש הבעיה ולגורמים האפשריים שלה. האבחנה הזו חשובה מכיוון שהטיפול ברפואה הסינית מבוסס קודם כל על התאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

אז איך מטפלים בבעיות בעור?

בהתאם לאבחנה שנעשתה בשלב הראשון של התהליך, ועל פי מאפייני בעיית העור, יותאם כאמור הטיפול על פי הרפואה הסינית. הרפואה הסינית מציעה מכלול רחב של שיטות ועולמות תוכן, אשר שילוב ביניהם הוא בהחלט בגדר אפשרות. יש מקרים רבים בהם טיפול משולב יאפשר ליהנות מהיתרונות של כל אחת מהשיטות ובכך יהפוך את הטיפול ליעיל יותר, או אפילו ימנע בעיות חוזרות בעתיד.

חלק מרכזי בתורת הטיפולים הסינית מבוסס על מגע עם העור, במטרה לשחרר את האנרגיה הכלואה ולהחזיר את הגוף לאיזון מלא. דיקור סיני, המבוסס על החדרה של מחטים זעירות לנקודות מסוימות בגוף, יכול לתרום לכך במידה רבה. דוגמאות נוספות הן טווינא (פיזיותרפיה סינית), טיפול בכוסות רוח, גואה-שה ואחרות.

מזון, ספורט ומה שביניהם

הרפואה הסינית דוגלת באורח חיים בריא. הוא מומלץ עבור כל אחד ועשוי לתרום גם לסובלים מבעיות עור. ההנחה היא שהמזון יכול למלא את החוסרים המסבירים בחלקם את הבעיות ולהחזיר לאיזון את כל מה שיצא ממנו. בנוסף לכך עשוי המזון לשפר את תפקוד הגוף, למשל מבחינת המערכת החיסונית. לצד ההתאמות התזונתיות, טיפולים רבים ברפואה הסינית מבוססים על התאמה של תוספי תזונה וצמחי מרפא טבעיים, בדמות פורמולות המותאמות לאדם ספציפי.

מכיוון שבעיות עור נובעות לא פעם ממתחים ומלחצים נפשיים, ננקטות שיטות שונות להביא את נפש האדם לאיזון ולשקט. הפעילות הספורטיבית ושיטות דוגמת טאי צ'י הן חלק בלתי נפרד מכך.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

אטופיק דרמטיסיס – כך הרפואה הסינית שמה סוף לאסטמה של העור

דילוג לתוכן