כאבי צוואר

כאבי צוואר

כאבי צוואר נפוצים מאוד באוכלוסייה. הם נובעים במידה רבה מהתמיכה המאסיבית שהצוואר מספק לראש, המגדילה את הלחצים כאבי צווארשהוא נמצא בהם, ומהמבנה העדין של הצוואר. הכאבים עלולים להיגרם עקב צוואר הנתפס בשל תנועה לא נכונה, בעיות ביציבה, מחלות (דוגמת שפעת או אוסטיאופורוזיס) ועוד. תהיה הסיבה של הכאבים אשר תהיה, הם עלולים להקשות עלינו במקרים הרעים ולפגוע לחלוטין ביכולת התפקוד שלנו במצבים החמורים יותר. אם זה לא מספיק, לצד הכאבים האקוטיים, התוקפים את האדם בתקופה נתונה, אצל חלק מהאנשים מדובר בבעיה כרונית ומתמשכת.

הרפואה הסינית מכירה במורכבות של כאבי הצוואר ובהשפעתם השלילית על הגוף. החדשות המעודדות הן שהיא מציעה שורה ארוכה של פתרונות עבורם.

ממה בעצם נובעים כאבי צוואר?

את חלק מהסיבות השגורות לכאבי צוואר, בראי הרפואה המערבית, ציינו כבר מעלה. הרפואה הסינית אינה באה לשלול אותם, אבל התפיסה שלה לגבי המצב היא מעט מקיפה יותר. הטענה החוזרת ברפואה הסינית היא שכאבים מעידים על חוסר איזון, בעיקר אנרגטי, הנגרם כשלעצמו עקב חסימות או חוסרים שונים. השאיפה בטיפול תהיה לכן לשחרר את האנרגיה החסומה ולהחזיר את הגוף לאיזון הדרוש לו, מה שצפוי להשפיע על איברי הגוף האחרים וגם על מצבה של הנפש.

הנחה אחרת ברפואה הסינית היא שישנו קשר הדוק בין איברי ומערכות הגוף השונים. מעבר לעובדה שכאבי הצוואר עלולים לכן להשפיע על אזורים אחרים בגוף, הם עלולים באותה מידה להיגרם מהם. למרות שכאבי צוואר נובעים ברוב המקרים מחסימה באנרגיה ובדם באזור הצוואר, לעתים קרובות עקב חדירתו של פתוגן לאזור, ייתכן שהכאבים לפי הרפואה הסינית נובעים מבעיות באיברים ובמערכות שונים בגוף, אפילו מרוחקים. רק באמצעות טיפול בבעיה מיסודה, והפיכת הגוף לשלם הומוגני בריא, אפשר בחלק מהמקרים לשפר את המצב, למשל כמו במקרים של כתף קפואה.

טיפול בכאבי הצוואר על פי הרפואה הסינית

הטיפול בכאבי צוואר מושפע מהאופן בו הרפואה הסינית רואה את הגורמים המביאים לכך. נקודת ההתחלה של הטיפול היא אבחון, המבוסס לרוב על שילוב בין אבחנת לשון ואבחנת דופק, לצד תשאול ואפשרות להשתמש באמצעי האבחון הקונבנציונליים יותר. לאחר האבחון ניתן להבין מהו מקור הבעיה השורשית ולהתאים לה טיפול.

דיקור סיני הוא מהטיפולים הנפוצים לכאבי צוואר, ולא קשה להבין מדוע. באמצעות מגע המחטים הדקות באזורים החסומים או הבלתי מאוזנים בגוף אפשר לשחרר את האנרגיה ובכך לתרום לאיזון המחודש. טווינא, פיזיותרפיה סינית, מבוססת על תרגילים גופניים אשר מיועדים אף הם למטרות אלה. השילוב בין דיקור סיני לטווינא עומד בליבת טיפולים רבים לכאבי צוואר ומאפשר לפתור בעיות במישור הגופני והנפשי כאחד – והרי ידוע שכאבי צוואר עלולים להשפיע על האדם גם בפן הנפשי, או לחלופין להיות מושפעים ממנו.
באמצעות חשיפת הצוואר לקור או לחום (בהתאם לדפוסי הבעיה), חימום האזור ומקלחת חמה ומרגיעה אפשר לשפר את המצב עוד יותר.

מטרת הטיפול: להקטין ולמנוע את הסיכויים לכאבים מראש

דגש מרכזי ברפואה הסינית הוא על מניעת כאבים מלכתחילה, יעד שיכול להיות מושג בזכות שינויים הכרחיים באורח החיים. ההנחה היא שהתזונה שהאדם צורך משפיעה במידה רבה על הבריאות שלו, מחזקת את המערכת החיסונית ותורמת לאיזון החשוב כל כך. התאמה של תפריט תזונתי וחיזוקו במידת הצורך על ידי תוספי תזונה וצמחי מרפא עשויים להפוך את הגוף כולו לבריא פי כמה – ולכן פחות "מועד לפורענות" מהבחינה הזו.

בהמשך לכך חשוב לבצע פעילות גופנית, שיכולה להיות קונבנציונלית או על פי רזי הרפואה הסינית (למשל טאי צ'י) על מנת להפוך את שרירי הצוואר לחזקים ולגמישים יותר.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

צוואר תפוס – כך הרפואה הסינית תשחרר אתכם מהחסימה בגוף וגם בנפש

פציעות ספורט: כיצד הרפואה הסינית מטפלת בפציעות הנגמרות בשל פעילות גופנית?

כאבי גב – כך שיטות הטיפול ההוליסטיות של הרפואה הסינית מתמודדות עם כאבי גב

סובלים מכאבי כתפיים? טיפול הוליסטי להקלה על כאבי כתפיים מבית הרפואה הסינית

דילוג לתוכן