רפואה סינית לאבחון וטיפול בבעיות נשימה

כאבי צוואר

נשימה בהתאם להגדרה הביולוגית היא התהליך בו האדם קולט חומרים מהסביבה, דרך האוויר, ומפיק באמצעותם אנרגיה. בעיות נשימה עם זאת הן נפוצות, מקשות על האדם ועלולות לסכן אותו, לעיתים בצורה דרסטית. בין אם המדובר הוא במצבים של אסתמה, דלקת ריאות, קשיי נשימה או כל דבר אחר, עלינו לפתור את בעיית הנשימה בצורה יעילה בהקדם האפשרי. באמצעות פתרונות שונים מקשת הרפואה הסינית ניתן להגשים את המטרה החשובה הזו.

הכול מתחיל מזיהוי הבעיה

הדבר הראשון שהמטפל ברפואה סינית ישאף לעשות הוא לזהות את מקור הבעיה השורשי. במקרה של בעיות נשימה יש מגוון רחב של קשיים אפשריים, אשר אבחנת לשון ואבחנת דופק – השיטות העיקריות המשמשות לצורך זה ברפואה הסינית – עשויות לגלות את המקור שלהן.

ההנחה ברפואה הסינית היא שבעיות בגוף נובעות כמעט תמיד מחוסר איזון או מבעיות אנרגטיות, שעלולות להיות קשורות למונחים התיאורטיים העומדים בבסיס התורה: אנרגיית הצ'י, חמשת היסודות, יין ויאנג ואחרים. עוד רואה הרפואה הסינית קשר הדוק בין מערכות ואיברי הגוף השונים, כמו גם בין הפנים לחוץ.

סוג בעיית הנשימה ודרגת החומרה שלה עשויים להיות מושפעים משורה ארוכה של מצבים, הנוגעים לאנרגיות הפנימיות, למערכות או לאיברי הגוף השונים. חדירה של רוח וקור לריאה יוצרת למשל הפרעה לאנרגיית הצ'י, מצב שבין ההשלכות השליליות שלו ניתן למנות פגיעה בריאה ושיעול. מחסור של צ'י בריאה, אם לוקחים דוגמא נוספת, עלול לגרום לפגיעה פנימית, לשיעולים ממושכים וגם למתח נפשי, שרק מנציח את הבעיה והופך אותה למורכבת יותר להתמודדות.

הטיפול בבעיות נשימה

לאחר זיהוי הבעיה הספציפית והמקורות העיקריים שלה, ניתן להתקדם לעבר השלב הטיפולי. כאן אין נוסחה חד משמעית, כאשר לכל מטופל מותאם באופן אישי הטיפול בהתאם למאפיינים הפיזיים שלו ולתוצאות העדכון. ברפואה הסינית שילוב בין כמה אופני טיפול הוא מתקבל על הדעת ולעיתים אפילו מובן מאליו, כאשר בכוחו של אבחון מוצלח לשפר פלאים את יעילות הטיפול.

דיקור סיני הוא מדרכי הטיפול המרכזיות של הרפואה הסינית. לאחר זיהוי הנקודות הבעייתיות בגוף ניתן לדקור אותן באמצעות המחטים הדקיקות ובכך להביא לשחרור האנרגיה, להנעה מיטבית שלו ולהשבת הגוף לאיזון. הדיקור עשוי לספק הקלה בתסמיני בעיית הנשימה וגם לפתור אותה באופן יסודי יותר (במיוחד כאשר מקפידים לעמוד בתוכנית הטיפולים שמרכיב המומחה לרפואה הסינית). בהחלט נהוג לשלב שיטות אחרות המבוססות על מגע עם הגוף וביצוע מניפולציות בו, לרבות טווינא, גואה-שה או טיפול בכוסות רוח.

שינויים באורח החיים

בעיות נשימה נובעות פעמים רבות מאורח חיים שאינו בריא של האדם, לפחות בהתאם למשמעויות שמעניקה לכך הרפואה הסינית. התזונה היא חלק חשוב מאוד בהגשמת היעד הזה, כאשר סביר להניח שהטיפול בבעיה יכלול התאמה של תפריט תזונתי. המטרה היא לבנות תפריט אשר תורם להרגעת התסמינים של בעיות הנשימה או אפילו השבת האיזון לגוף האדם, ומנגד להוציא מהתמונה מאכלים שעלולים להזיק להם. גם במקרה הזה נדרשת התמדה לאורך זמן עד שניתן יהיה לראות את התוצאות שמצפים להן.

מלבד השינויים בתפריט התזונתי, עשוי הטיפול בבעיות הנשימה בראי הרפואה הסינית לכלול התאמה של תוספי תזונה (על בסיס טבעי) וצמחי מרפא. המטפל יתאים לאדם הניצב מולו פורמולות ייעודיות בהתבסס על האבחון שנעשה בשלבים המוקדמים יותר.

יש לקחת בחשבון שנדרשת ברוב המקרים סבלנות, כאשר בעיות מורכבות במערכת הנשימה אינן נפתרות כבמטה קסם. באמצעות השבת האיזון לגוף, חיזוק המערכות שלו ושיפור תפקודה של המערכת החיסונית אפשר לשפר את המצב בצורה הדרגתית.

 

אולי יעניין אותך גם:

דלקת ריאות: כיצד הרפואה הסינית מטפלת ומונעת הישנות חוזרת של דלקת ריאות?

דילוג לתוכן